MIK1_vsechny_prednasky_ve_wordu_k_vytisknuti
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Body označené „a“ panu Petru přinášejí stejné uspokojení. To znamená, že panu Petrovi je lhostejné, má-li 9 dní dovolené a 50 krabiček cigaret, sedm dní dovolené a 75 krabiček cigaret nebo pět dní dovolené a 125 krabiček cigaret.
Body „b“ představují další soustavu kombinací, které jsou stejně uspokojivé, tj. panu Petrovi je lhostejné, má-li např. deset dní dovolené a 50 krabiček cigaret nebo má-li tři dny dovolené a 250 krabiček cigaret. Ovšem body „b“ mu přinášejí větší uspokojení než body „a“. Je to pochopitelné, protože, některé body „b“ leží přímo nad body „a“ např. bod „b1“ představující 50 krabiček cigaret a deset dní dovolené je jistě lepší než bod „a1" představující rovněž 50 krabiček cigaret, ale jen 9 dní dovolené.
Indiferenční analýza a indiferenční mapa
Kombinace statků, které přinášejí spotřebiteli stejné uspokojení, nazýváme indiferenční body (body lhostejnosti). Spojí-li se, dostaneme křivky, které se nazývají indiferenční křivky (křivky lhostejnosti).
Na obrázku výše vidíme, že tyto křivky tvoří jakousi „mapu" spotřebitelova uspokojení. Indiferenční křivky jsou „vrstevnice" spojující body stejného uspokojení.
Zákon substituce
Zákon substituce vyjadřuje skutečnost, že statky je možno vzájemně zaměňovat (nahrazovat).
Co se stane, nahrazujeme-li dovolenou cigaretami?
* pohybujeme-li se po jedné indiferenční křivce, celkový užitek pro spotřebitele je stále stejný
* statek, který se stává vzácnější, má větší relativní hodnotu substituce, jeho mezní užitek roste ve vztahu k meznímu užitku statku, který se stává hojnějším (s poklesem počtu dnů dovolené roste mezní užitek dovolené a naopak)
Mezní míra substituce
Poměr, v němž jsou statky vzájemně nahrazovány, je dán obráceným poměrem jejich mezních užitků. Tento poměr se nazývá mezní míra substituce (MRS Marginal Rate of Substitution). Jedná se o poměr, v němž je možno vzájemně nahrazovat statek X a statek Y, aniž se mění celkový užitek.
MRS udává kolika jednotek statku Y je spotřebitel ochoten vzdát se za jednu dodatečnou jednotku statku X.
ΔY MUX
MRS = ------ = -------
ΔX MUY
S růstem množství statku X klesá jeho mezní užitek.
Mezní míra substituce je s růstem množství statku X klesající.
Indiferenční křivky
Dokonalé substituty Dokonalé komplementy
(od určitého bodu je dosaženo žádoucího poměru obou statků, další zvyšování spotřeby již pak situaci nelepšuje, např. automobil a pneumatiky)
Přímka spotřebních možností (linie příjmu)
Spotřebitel je omezen svým příjmem, toto omezení se graficky znázorňuje pomocí přímky spotřebních možností (linie příjmu).
Přímka spotřebních možností zobrazuje maximálně dostupné kombinace rozdělení důchodů spotřebitele na nákup dvou statků (viz. následující příklad a graf popisující situaci pana Petra).