Otázky ke zkoušce - agroekologie
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Obvykle se rozlišují 4 stádia sukcese ( vzato na lesní sukcesi ) –
1) iniciační stádium – rostliny regenerují buď z nově rozšiřovaných semen, nebo ze semen a orgánů, které přežili narušení.
2) stádium zřeďovací – kdy vymírají ty dřeviny, které mají nedostatek světla, protože přerostou uzavřenými korunami dominantních stromů.
3) přechodné stádium – ) stádium přestavby podrostu ).Začíná v období, kdy vymřou neúspěšné stromy a na zem se dostane více světla. ---)začíná sukcese podrostu.
4) stádium rovnováhy – (vyspělého růstu) – začínají odumírat nejstarší stromy společenstva
99. Disturbance : Podstata, rozměry, teorie středních disturbancí
Agroekosystémy jsou managementem stále narušovány formou kultivace, přípravy půdy, setí, sázení, zavlažování, aplikací hnojiv, metodami ochrany rostlin, prořezáváním, sklizní a pálením. Jestliže jsou tyto disturbance časté, široce rozšířené a intenzivní, pak je omezen na nejčasnější sukcesní stádia. Tento stav umožňuje vysokou produktivitu, ale vyžaduje velké vstupy hnojiv, pesticidů a degraduje půdní zdroje.
Přírodní ekosystémy budí dojem stability, ale přitom stále podléhají místním přirozeným disturbancím – požár, záplavy, extrémní výkyvy teplot, aj. Tyto disturbance zabíjejí organismy, narušují stanoviště, mění abiotické i biotické podmínky. Tyto změny mohou mít vliv na : produkci, energomateriálové toky i strukturu společenstva.
Disturbanci odlišujeme ve 3 rozměrech 1)intenzita d. – množství odstraněné biomasy, či zničených organismů. 2) frekvence d. – čas, který uplyne mezi dvěma po sobě jdoucích disturbancí. 3) rozsah d. – prostorové měřítko disturbance, sahající od místního po globální narušení. Každé narušení je následováno sukcesní obnovou.
Střední míra disturbancí může za jistých okolností vést k tomu, že ekosystém vykazuje současně vlastnosti mladých sukcesních stádií – vysokou produktivitu biomasy.
Toto je základem tzv.hypotézy středních disturbancí.
100. Role stromů v agroforestry systémech
Agroforestry systémy:
-jsou takové zemědělské systémy, které záměrně zachovávají nebo pěstují stromy na společném pozemku s plodinami nebo hospodářskými zvířaty
-jde hlavně o maximalizaci kladných vztahů mezi zúčastněnými prvky (snížení spotřeby vnějších vstupů, snížení negativních vlivů na prostředí)
Agrosylvopastorální systémy (stromy + zvířata + plodiny). Mohou být ochuzeny o plodiny a zvířata.
Role stromů:
čerpají živiny z velkých hloubek a zpřístupňují je mělce zakořeněným rostlinám (pumpa proti gravitačnímu toku živin)
čerpají vodu z hloubek a zvlhčují prostředí
mění pH půdy a mohou jí detoxikovat
stabilizují půdu, protierozní opatření
snižují rychlost větru
Záporná role vzhledem k plodinám: