Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




rozbory děl ke zk.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (123.11 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Charakteristika doby

Český romantismus

Romantismus je umělecký směr 1. poloviny 19. století. Český romantismus je v zásadě shodný s romantismem světovým, řeší obdobné problémy, literatura zde reaguje na světovou literaturu s relativně malým zpožděním. Jediným rozdílem mezi českým a světovým romantismem je, že do českého romantismu se prolínaly ještě snahy národního obrození.

Velkou úlohu v něm hraje romantický hrdina, tj. výjimečný člověk, který není schopen přizpůsobit se svému prostředí a lásce. Obrací se do svého nitra a hledá východisko uvnitř sebe. Soustřeďuje se na milostný vztah a lásku, je schopen milovat pouze nešťastně. Hrdina miluje ideál krásy a lásky. Vztah musí končit tragicky.

Prostředí, v kterém se děj odehrává, je také výjimečné: temné noci, hřbitov, tajuplné zříceniny a hrady, rokle, opuštěná místa, atd.

Příroda rozbouřená, nezvladatelná pro člověka, živly jsou silnější než lidé.

  • Karel Hynek Mácha

  • Václav Kliment Klicpera

  • Josef Kajetán Tyl

  • Josef Jaroslav Langer

  • Karel Jaromír Erben

  • Josef Václav Frič

  • Karel Sabina

  • Boleslav Jablonský

  • Václav Bolemír Nebeský

  • František Jaromír Rubeš

Český realismus

Vzniká v 19. století, jako reakce na prudký rozvoj přírodních a technických věd. Vychází z životní teorie pozitivismu – filosofický směr, který dokazuje, že skutečnost je to, co lze poznat našimi smysly. Realistická umělecká díla obohajují tuto filosofii a píší jen o tom, co lze poznat smysly. Všechny společenské i světové události se zdůrazňují ve světě a v literatuře. V dílech jsou hodnoceny společenské jevy. Autoři vytvářejí typy – postavy, které mají společné vlastnosti s větším počtem lidí.

V Čechách spisovatelé reagovali především na Bachův absolutismus a slovanský sjezd 1848. Ze světových událostí byl v naší literatuře největší ohlas na pařížskou komunu.

Kritický realismus tyto skutečnosti ještě hodnotí. Neexistuje přesné ohraničení mezi romantismem a realismem.

Ohlas – hledalo se místo pro českou literature

  • převládala umělecká literature

  • Česká literature potřebovala obrod, aby se vice prosadila

20. – 30. Léta 19. Stol

Mnoho obrozenců neumělo pořádně česky. Čelakovský si např.: se svou ženou psal pouze německy. Němčina byla v 19. Stol. Hlavním jazykem. Obrozenci z venkova už uměli lépe česky (B. Němcová - Ratibořice). Karolína Světlá se češtinu též musela učit, ze studií uměla jen německy a francouzsky. Čelakovská se snažil ukázat kvality české literatury – hlavně ve folklóru (lidové písně, pořekadla, pranostiky, říkadla). Snažil se shromažďovat folklor ( Smíšené básně, Slovanské národní písně). Lidé v této době četli lavně v němčina či polštině.

Česká produkce :

Václav Hanka – Písně, České zpěvy, Prostonárodní srbská můza, RKZ

Témata, do kterých materiál patří