Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




rozbory děl ke zk.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (123.11 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Božena Němcová - Babička

(1820 – 1862)

spisovatelka, sběratelka lidových pohádek a příběhů

  • dětství strávila ve východních Čechách, v Ratibořicích

  • provdala se za staršího úředníka → později neshody

  • zabývala se otázkou vlastenectví, postavení ženy ve společnosti, spravedlnost, B. Němcová byla odvážná žena (objevila se i na pohřbu K. H. Borovského)

  • ve všech povídkách se objevuje postava ,,dobrého člověka“

  • zemřela v chudobě

Hlavní postavy: Babička, matka paní Proškové a babička jejích dětí Děti Jan, Vilém a Barunka, Kněžna a její schovanka Hortensie

Charakteristika doby a prostředí: děj se odehrává v Babiččině údolí ve třicátých letech minulého století.

Obsah : Babička žila sama v podhorské vesnici v Čechách. Měla dvě dcery a jednoho syna. Jednou ji přišel list od její nejstarší dcery z Vídně. Stálo v něm, že její manžel nastoupil do služeb kněžny, která vždy přijíždí na léto do Čech. Proto požádali babičku, aby s nimi bydlela ve stavení, které koupili. Dcera jí též v dopise vysvětlila, že se do Čech stěhuje navždy a přes zimu bude bez manžela, který bude doprovázet kněžnu. Babička váhala, jestli má přijet, ale nakonec se rozhodla pro stěhování.

Jakmile babička přišla, byla vřele uvítána. Každému z rodiny něco přinesla. Postupně se zabydlila v jedné světnici u pece a začala se starat o domácnost. Pekla chleba, krmila slepice a dva psy Sultána a Tyrla. Všechna zvířata jí měla ráda a ona měla ráda je. I děti ji měly rády a stále byly okolo ní. Nejraději poslouchaly její vyprávění. Babička také zavedla v domě jiný pořádek, než na který děti byly zvyklé. V neděli ráno chodili do kostela a odpoledne pobývali u sousedů ve mlýně, kde děti vždy dostaly nějaký pamlsek. Babička se postupně spřátelila s lidmi z okolí tak, že jí měli všichni rádi.

Jednou na odpolední procházce šla babička sbírat s dětmi do lesa byliny a lesní plody. Pod lesem tekl potok, přes který vedla lávka. Za lávkou se zvedal prudký kopec. Děti ho snadno zdolaly, stačily přitom nasbírat borůvky a babička se stále škrábala do kopce. Na kopečku stál altánek, kde panstvo jedlo po lovu. Babička s dětmi si v altánku odpočinuly. Za chvíli uslyšeli někoho mluvit. Přijela kněžna se svou schovankou Hortensií. Kněžna si popovídala s babičkou a pozvala jí i s dětmi do zámku.

Děti se nadšeně vrátily domů a pověděly rodičům, že jsou s babičkou pozváni do zámku. Jejich otec pracoval u kněžny, a tak je doprovodil k zámku. V zámku je přivítala kněžna s Hortensií. Kněžna si popovídala s babičkou, pohostila jí i děti. Děti si zatím hrály s Hortensií se kterou se spřátelily. Babičce připadal zámek moc přepychový. Byla velmi skromná.

Jednou se děti s babičkou na pozvání myslivce vypravily do myslivny. Tam poznaly mnoho lesní zvěře a taktéž myslivcovi děti. Myslivec jim vyprávěl o bláznivé Viktorce, která zpívá nad splavem a bydlí v jeskyni. Babiččiny děti se rychle spřátelily se dvěma myslivcovými syny. Jan si od této doby přál být myslivcem, ale ne v nížině, ale v horách.

Témata, do kterých materiál patří