Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kriminalistika - SZZ

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (102.64 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Vznik mikrostop

Pachatel se přímo na místě činu dotkne svým oděvem, případně svým nástrojem (předmětem) jiného předmětu, který na místě činu zůstává. Na tomto předmětu zůstanou mikrostopy (např. textilní vlákna jeho oděvních součástek). A naopak - na oděvu pachatele, nebo jeho těle či jeho předmětu ulpí drobné (neviditelné) částečky hmoty, se kterými přišel v průběhu trestného činu do styku a odnáší si je z místa činu. Protože k oboustrannému přenosu těchto částeček hmoty (mikrostop) došlo kontaktem nazýváme je mikrostopami kontaktními.

Pachatel nebo oběť se pohybovala v určitém prostředí (např. v brusírně kovů, ve stolárně, vápence). Mikroskopické částečky kovu, drobné neviditelné částečky pilin či vápenec jsou v těchto prostorech rozptýleny a dopadají na oděv i tělo pachatele nebo oběti, aniž by došlo k přímému kontaktu s těmito materiály. V těchto případech se jedná o mikrostopy jednostranně nanášené.

Objekty zkoumání

V kriminalistické praxi jsou nejčastěji využívány mikrostopy, které mají charakter:

  • textilních vláken

  • úlomků a otěrů nátěrových systémů

  • biologických materiálů

  • zemin a maltovin

  • stavebních materiálů

  • mechanoskopických stop

Vyhledávání mikrostop

Vyhledávání mikrostop se na místě činu provádí jednoduchými optickými pomůckami – nejčastěji lupy s využitím vhodného osvětlovacího zdroje. Prohlížejí se přitom místa, o kterých se soudí, že se jich pachatel musel dotýkat, místa kde manipuloval s různými předměty, kde se pohyboval apod. (tzv. taktické vyhodnocení pravděpodobného pohybu pachatele na místě činu).

Zajišťování mikrostop

Způsob zajištění závisí na druhu mikrostopy:

  • In natura – použijí se jemné nástroje (pinzety, skalpely, preparační jehly apod.), jimiž se jednotlivé mikrostopy oddělí od nosiče a vloží do vhodného obalu (mezi dvě mikroskopická podložní sklíčka, plastikový sáček, papírová obálka..

  • Zajištění na daktyloskopickou folii – žalatinovou vrstvou kontaktujeme místa předpokládaného výskytu mikrostop (stejným způsobem lze využít i některých druhů průhledných lepících pásek),

  • Odsátím - zajišťování mikrostop z oděvních součástek (pouze laboratorně) – speciální vysavače s uhlíkovým filtrem (např. ELAVAK)

Zkoumání mikrostop

  • Metodou chromatografickou

  • Metodou hmotnostní

  • Metodou spektrofotometrickou

  • jednodušší zkoumání lze provést i pod mikroskopem

KRIMINALISTICKÁ CHEMIE

Kriminalistická chemie se zabývá zkoumáním vlastností, složení, vnitřní stavby a přeměny nejrůznějších látek, které se vyskytují v kriminalistické praxi. Samotná kriminalistická chemie neumožňuje individuální identifikaci, pouze lze pomocí ní určit skupinovou příslušnost, individuální identifikace je možná jedině v kombinaci s jinými metodami (např. matematicko-statickými), např. při zkoumání textilních vláken nebo vícevrstvých nátěrů

Témata, do kterých materiál patří