Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vypracované otázky 2016

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (560.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Hlavní město spravoval panovník sám, jeho moc na zbytku území prosazovali úředníci. Strategicky významná území přenechával tzv. malým králům. Soudnictví bylo v moci šlechtické rady či místodržících. Byl-li ve hře trest smrti, projednával příslušný delikt panovník.

Za zmínku také stojí první spojenecká smlouva v dějinách uzavřená po bitvě u Kadeše mezi Egyptem a Chetity. Bitva se datuje do roku 1274 př. n. l., smlouva samotná do roku 1258 př. n. l.

Jedinými právními památkami jsou tzv. Kanešský řád a chetitské zákony z 15. – 14. stol. př. n. l.

Pramenem práva jsou i tzv. instrukce soubor právních předpisů pro úředníky. Nástupnické právo upravil panovník Telipinuš.

Izrael

Kmeny Izraelitů přichází do Palestiny (Kanaánu) zhruba v 13. století př. n. l. Z celkového počtu dvanácti kmenů jsou patrně nejznámějším Pelištejci.

Původně byla půda v držení jednotlivých rodů, postupně se však tvoří sousedské občiny, které dávají později vzniknout státům. Největším a nejsilnějším z nich se stává království izraelské, založené Saulem. Sjednocování území dokončil až David (ten, co zabil Goliáše), který si podmanil okolní kmeny a dobyl Jeruzalém. Dochází tak k vytvoření sjednoceného izraelského státu.

Na vrcholu moci je v době panování Šalamouna. Po jeho smrti dochází k rozdělení na judský a izraelský stát. Izrael byl dobyt Asyřany, Jehudu dobyl roku 586 př. n. l. Nabukadnesar II.

V době patriarchálního zřízení byla základní společenskou jednotkou rodina (bajt) z nichž se tvořily rody a klany, které tvořily kmen (matté). Jeho nejvyšším představitelem byl představený (násí). Pro případ obrany se kmeny spojovaly a v jejich čele stanul soudce (šoftím).

Po vytvoření státu se stal rozhodující osobou král považovaný za božího nástupce na zemi. V jeho rukou byla soustředěna veškerá moc. Soudní moc později přecházela do rukou městských soudců.

Zákony a předpisy obsaženy v biblických textech, za nestarší sbírku obyčejového práva je považována Kniha smlouvy (Exodus – 2. kniha Mojžíšova). Obsahuje jednoduchý výklad pravidel, v jistých částech je analogická k Chamurappiho zákoníku. Navazuje na ni Deuteronomium (5. kniha Mojžíšova), kde lze najít základní principy izraelského práva. Nejmladší sbírkou izraelského práva je tzv. kněžský kodex, kam mj. spadá i Leviticus.

Egypt

Pramenem byly jednotlivé egyptské (psané) zákony označované jako hepu, dále královské dekrety.

Za zákonodárce je považován Meni, zakladatel I. dynastie.

Právní památky

  • Text z Rechmirérovy hrobky (ceremoniál uvedení v úřad prvního ministra)

  • Nápisy vytesané do vápencových obložení stěn hrobek + papyry

Řecko

V archaickém období (8. – 6. století př. n. l.) dochází k utváření antického městského státu – polis. Moc v těchto státech vykonávali svobodní občané, často však postupně přechází do rukou aristokracie, zřídka se moci chopí samovládce – tyran. Z městských států byly nejsilnější Sparta (někdy také označována jako Lakedaimón) a Athény.

Témata, do kterých materiál patří