Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vypracované otázky 2016

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (560.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Obyvatelstvo se dělilo na občany, metoiky a otroky. Občany byli pouze muži. Metoikové byli buď cizinci, nebo propuštění otroci, nemohli vlastnit půdu, proto se nejčastěji živili obchodem či jako řemeslníci. Otroci byli buď v moci pána, nebo státu, nebylo možné s nimi nakládat libovolně.

  • Lidové shromáždění – všichni athénští občané starší 20 let, soudní činnost vykonávalo jako Heliaíá, zákonodárné a volební činnosti jako ekklésia

  • Búlé – „rada pěti set“, příprava návrhů pro lidová shromáždění, projednávání správních a hospodářských věcí, každý den jako „vláda“ zasedala 1/10 – prytanové.

  • Areopag – sbor bývalých Archóntů (nejvyšších úředníků), vykonával dohled nad dodržováním zákonů

  • Úředníci – voleni losem na ekklésii, nejvyššími úředníky dříve Archónti, postupně nahrazeni úřadem stratégů, athénské úřady byly čestné, tudíž neplacené

    • Princip anuity – dočasnosti (zpravidla volen na 1 rok), nepřípustná byla kumulace úřadů

Po Peisistratově diktatuře opět zvítězila demokracie a byla upevňována četnými reformami.

Patrně roku 508 př. n. l. dochází k tzv. Kleisthénovým reformám:

  • Rozdělení obyvatel nikoli podle majetku, ale podle územního principu – dělení na obce (démy), ze kterých se skládalo 10 okresů (fýl) – z každé fýly bylo voleno 50 zástupců do búlé

  • Vytvoření úřadu stratégů – jeden z každé fýly, původně vojenské funkce, později na ně přecházela výkonná moc

Zavedení ostrakismu – střepinového soudu – možnost poslat do vyhnanství (na 10 let) člověka nebezpečného demokracii, poslední doklad o použití je z r. 417 př. n. l.

Řím

Roku 510 př. n. l. dochází k vyhnání posledního etruského krále Tarquinia Superba a je nastolena republika (res publica – věc veřejná). Záhy dochází k boji o moc mezi patriciji a plebeji, který končí tzv. secesí lidu r. 494 př. n. l. – plebejové si vynutili ustanovení funkce tribuna lidu (tribun plebis). Ten byl vybaven těmito pravomocemi:

  • Ius auxilii – právo pomoci plebejům postiženým svévolným jednáním patricijů

  • Ius intercessionis – možnost negovat rozhodnutí orgánu státu

Pro ochranu před svévolným výkladem práva byl v roce 450 př. n. l. vydán Lex duodecim tabularum (Zákon dvanácti desek). Nerozlišoval mezi patriciji a plebeji.

Základními instituty římského republikánského zřízení byla lidová shromáždění (comitia), senát a magistratury.

Comitia

Subjektem nejvyšší státní moci byl lid – Populus Romanus. Comitia byly sněmy všech svobodných římských občanů. Rozlišujeme několik typů comitií:

  • Comitia curiata – organizovaná na rodovém základě, s rozpadem rodového zřízení ztratila význam

  • Comitia centuriata – nejvýznamnější sněm, vytvořený Serviem Tulliem, všichni římští občané byli rozděleni do 193 setnin, na těchto shromážděních byli voleni důležití úředníci – praetoři, cenzoři či konzulové. Rozhodovala o vyhlášení války a měla zákonodárnou pravomoc.

  • Comitia tributa – organizovaná na územním principu, volila např. Nižší úředníky o comitia plebis tributa – pouze pro plebeje, jejich rozhodnutí původně zavazovala jen je samé, od r. 287 př. n. l. i patricije (Lex Hortensia).

Témata, do kterých materiál patří