římské právo otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
c) societas-smlouva společenská
Dva či více lidí se zavazují k vzájemnému plnění, aby dosáhli společného, právem dovoleného, cíle. Vklady členů tvoří hospodářskou základnu společnosti. Společnost není právnickou osobou, neboť vklady nejsou samostatným majetkem, ale pouze spoluvlastnictvím společníků. Společenská smlouva je účinná pouze inter partes. Societas je nezděditelná. Zánik společnosti nastává:
-smrtí kteréhokoliv z účastníků
-dosažením cíle, který vedl ke vzniku
-z vůle účastníků
-uplynutím doby, na kterou byla ustavena
-litiskontestací
d) mandatum-smlouva příkazní
Jedná se o smlouvu o bezplatném obstarání cizích záležitostí, je to nerovná smlouva!!!, lukrativní. Mandant vyzve mandatáře, aby mu něco zařídil, a mandatář přijme příkaz s tím, že nebude chtít odměnu. Jelikož je mandatum dvoustranná nerovná(inaequální) smlouva, existují 2 žaloby:
-actio mandati directa-mandant proti mandatáři k vymáhání plnění(actio directa vždy směřuje k vydání věci!!!)
-actio mandati contraria-mandatář proti mandantovi(náhrada škody, zaplacení výdajů, ale ne provize!!!) (actio contraria vždy směřuje na náhradu škody-damnum emergens, lucrum cessans viz ot. č. 21 a náklady spojené s plněním smlouvy)
Zánik příkazní smlouvy nastává:
-smrt mandanta nebo mandatáře
-provedením úkolu
-odvolání příkazu mandantem
Mandatum je nezděditelné. Nelze vymáhat protiplnění.
Otázka č.18 Reálné kontrakty
Jedná se o smlouvy, které ke svému vzniku vyžadují předání věci. Jsou to kauzální neformální(bezforemné) lukrativní(bezplatné) smlouvy. Původně byly 4, poté se jejich počet rozšířuje a vznikají reálné kontrakty nepojmenované(viz ot. č. 12). Reálné kontrakty se dělí na:
a) mutuum-zápůjčka
Mutuum je jednostranná smlouva přísného práva(stricti iuris)!!! Cílem zápůjčky je poskytnout druhému úvěr. Věřitel převádí do dlužníkova vlastnictví určité množství věcí zastupitelných(genericky určených)!!! a ten se zavazuje, že mu po určité době totéž množství věcí téhož druhu vrátí. Úroky a jiné vedlejší úmluvy žalobou postižitelné nebyly. Předmětem zápůjčky mohly být jen genericky určené věci.
b) commodatum-půjčka nebo výpůjčka
Je to dvoustranná nerovná(inaequální) smlouva bonae fidei. Věřitel(comodant) dává dlužníkovi(comodatáři) individuálně určenou věc do bezplatného užívání na určitou dobu s tím, že mu ji neporušenou po určité době vrátí. Comodatář může věc užívat jen smluveným způsobem, odpovídá i za nižší náhodu(custodia) až do její výše. Jelikož je commodatum dvoustranná nerovná(inaequální) smlouva, existují 2 žaloby:
-actio commodati directa-povinnost věc vrátit a užívat ji jen smluveným způsobem
-actio commodati contraria-žaloba na škodu, které mohl comodant předejít
c) depositum-smlouva o úschově