římské právo otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Příčiny zastavení pronikání římského práva do Anglie:
-vznik skupiny profesionálních znalců domácího práva, kteří položili základy anglické právní vědy - použili své společenské moci, aby vliv římského práva vyloučili
-raný vznik samostatného anglického právního systému(stavu)-to umožnilo zejména: soustava královských soudů, brzká racionalizace soudního řízení (odstranění ordálů) a Common law si udrželo ráz obecného práva (normy platí na celém území a pro většinu obyvatelstva)
-pevná stavovská organizace právníků, kteří se právem zabývají jako svým povoláním - Inns of court - organizace pečující o odbornou kvalifikaci právnického dorostu - výuka práva se oddělila od akademického života na univerzitách
- vliv římského práva se znovu objevil v 16. století - je podporováno dynastií Tudorovců a Stuartovců (spatřují v něm oporu absolutistické vlády), ale i v této době šlo jen o dočasný stav
Otázka č.12 Zavazovací důvody mimo smluvní systém(nepojmenované smlouvy, pakta, kvazikontrakty, kvazidelikty)
Reálné kontrakty nepojmenované=contractus innominati
Reálné kontrakty nepojmenované vznikly z reálných kontraktů, které byly původně 4(viz ot. č. 18), poté se jejich počet rozšiřuje a vzniká pro ně název reálné kontrakty nepojmenované. Jsou to dvoustranné kauzální neformální(bezforemné) kontrakty rovné(aequální, synallagmatické)!!! narozdíl od reálných kontraktů, které jsou nerovné(inaequální), bonae fidei. Narozdíl od reálných kontraktů jsou onerózní, tzn. úplatné, od běžných reálných kontraktů se tyto smlouvy liší tím, že v nich nejde o vrácení věci, ale o protiplnění, není zde předání věci jako podmínka reálných kontraktů, ale jen poskytnutí plnění!!!
Existují 4 základní skupiny podle charakteru smluveného plnění:
-do ut des - dávám, abys dal
-do ut facias - dávam, abys udělal
-facio ut des - dělám, abys dal
-facio ut facias - dělám, abys udělal
Dalšími reálnými kontrakty nepojmenovanými jsou:
Precarium(výprosa) je obdobou commodata(viz ot. č. 18), ale precarium je na dobu neurčitou×commodatum je na dobu určitou!!! Precarium je chráněno praetorským právem. Věřitel ji mohl žádat kdykoliv zpět.
Smír
Strany dělají vzájemné ústupky různého právního charakteru, aby odstranily nějakou spornou otázku.
Smlouva vetešnická
Jeden z nejstarších závazných atypických synallagmat. Smlouva, při které jedna strana odevzdávala straně druhé nějakou věc, aby ji za smluvený obnos prodala.
Směna
Smlouva o výměně věci za jinou věc.
Kvazikontrakty
Kvazikontrakty se od obyčejných kontraktů lišily tím, že jim chyběl nějaký podstatný znak, kterým byl projev vůle obou stran(konsensus).
Rozlišujeme 2 skupiny kvazikontraktů:
a) nepřikázané jednatelství(negotiorum gestio)
Nepřikázané jednatelství patří mezi kvazikontrakty, podobá se mandatu(smlouva příkazní). Vzniká tím, že někdo(tzv. gestor) obstará záležitost druhého(tzv. dominus negotii=ten, v jehož zájmu bylo jednáno), aniž byl k tomu vyzván a aniž došlo k dohodě. Je to jednání jednostranné, kdy cílem gestora je zavázat si druhou stranu. Pokud je jednání dodatečně schváleno, vzniká mandatum.