římské právo otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
-věci kultovní určené k náboženským a posvátným úkonům(věci sakrální)
-pozemky, kde leží pohřbení lidé(hřbitovy)
-pozemky a stavby prohlášené za nedotknutelné(kostely, hradby)
-věci všem lidem společné(dešťová voda, říční voda, moře)
-věci veřejné(cesty, náměstí, divadla)
Věci dále dělíme na:
-movité x nemovité (např. pozemky, samostatnou věcí se stávají ohraničením; součástí pozemků jsou i všechny movitosti s pozemkem pevně a trvale spojeny-Superficies solo cedit.)
-zuživatelné x nezuživatelné (rozdělení podle toho, zda se užíváním mění podstata věci nebo zůstává stejná-peníze jsou zuživatelné!!!, dále např. potraviny; nezuživatelná věc je např. stůl)
-speciální x generický určené věci=věci nezastupitelné a zastupitelné
-u generických rozhoduje počet, míra, váha(např. obilí, víno) Genus perire non censetur=Soudí se, že druhově určené(genericky určené) nezaniká.
-u speciálních záleží na individualitě předmětu(např. obraz, otrok, prsten)
-dělitelné x nedělitelné
-kritériem je fyzikální vlastnost věci, jež umožňuje(dělitelná věc) nebo neumožňuje(nedělitelná věc) věc rozdělit na části, aniž by se změnila její podstata
Rozdělení věcí na dělitelné a nedělitelné mělo význam zejména v tom, že připadne-li dělitelná věc několika vlastníkům, nevznikne mezi nimi spoluvlastnický vztah, ale věc se prostě rozdělí a jednotlivci nabydou do vlastnictví příslušné díly.
-mancipační x nemancipační
Věci mancipační zahrnovaly věci základního hospodářského významu pro starou zemědělskou usedlost římské rodiny. Mancipační věci, byly určeny taxativně a výčet zahrnoval:
a) pozemky na italské půdě, ne provinční!!!
b) otroky a domácí zvířata, která tahají nebo na hřbetě nosí náklady
c) pozemkové služebnosti
Otázka č.39 Subjekty práv(způsobilost k právům a právnímu jednání)
Subjekty práv tvoří osoby fyzické a osoby právnické.
a) Osoby fyzické(osoby přirozené)
Persona neboli osoba je lidská bytost způsobilá být nositelem práv a povinností, má právní subjektivitu. Fyzická osoba je pouze osoba svobodná, protože otrok není subjektem, ale objektem práv=otrok je věc. Platí zásada Servus nullum caput habet=Otrok nemá právní subjektivitu. Rozlišujeme 2 druhy svobodných osob:
-ingenuové
Ingenuové jsou osoby svobodné už od narození.
-libertini
Libertini jsou propuštěnci(bývalí otroci propuštění svým pánem na svobodu).
Cizinci, otroci a nesvobodné obyvatelstvo neměli žádná práva.
Ingenuové=osoby svobodné
Ženy měly omezenou právní subjektivitu, stejně jako majetková a rodinná práva. Existoval totiž názor, že žena je člověk lehkomyslný. Pokud žena byla osobou sui iuris(viz dále), musela mít poručníka(tutela mulierum).
Svobodné osoby měly práva, která se dělí na:
-soukromá práva:ius comercii-právo obchodu