Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




římské právo otázky ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (521 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Omyl je nesoulad mezi vůlí a projevem. Jednání je neplatné, pokud jde o omyl podstatný(error essentialis).

Rozlišujeme 5 základních omylů:

Podstatné omyly(3), které vedou k neplatnosti právního jednání:

-error in negotio

Jedná se o omyl v typu právního jednání(jedna strana si myslí, že jde o dar, druhá chce zápůjčku).

-error in persona

Jedná se o omyl v osobě(např. muž uzavírá sňatek s ženou, kterou omylem pokládá za svou snoubenku).

-error in corpore

Jedná se o omyl v předmětu právního jednání(např. kupec kupuje otroka Gaia, ale ve skutečnosti je to Stichus).

-error in qualitate

Jedná se o omyl ve vlastnostech věci či osoby. Tento omyl nevede k neplatnosti právního jednání.

-error in materia

Jedná se o omyl v látce.

Shoda vůle a projevu nenastává u:

-vnitřní výhrady, mentální rezervace(zvláštní případ neshody vůle a projevu)-Smlouva je i tak platná.

-jednání předstírané(simulované)-Smlouva v tomto případě je uzavřena jen naoko, což způsobuje její neplatnost.

Otázka č.36 Zastoupení v římském právu

Právní jednání má účinky pouze pro ty osoby, které se na něm podílely(působí inter partes). Platí zásada Per liberam personam nobis adquiri non potest=Není možné nabývat skrze soukromou osobu(lze nabývat jen skrze nám podřízenou osobu(alieni iuris), jakou je např. otrok, neboť kdybychom nabývali skrze soukromou osobu(svobodného člověka, který není v naší moci), VP získává ona osoba sama).

Rozlišujeme 3 druhy účastníků zastoupení:

a) posel

Posel neboli nuncius tlumočí cizí vůli. Posla nelze použít u formálních právních jednání. Posel nemusí mít způsobilost k právnímu jednání.

b) zástupce

Zástupce jedná za jinou osobu, jedná jejím jménem, ale projevuje svou vůli!!! Mezi zastoupeným a zástupcem je právní vztah opravňující zástupce vyjádřen plnou mocí. Plná moc je buď generální(všeobecné oprávnění), nebo speciální(oprávnění pro konkrétní případ). Oprávnění je obvykle upraveno v příkazní smlouvě(mandatu). Mandatum(viz ot. č. 17) je libovolně odvolatelná, nejpozději zaniká smrtí jedné ze stran nebo zánikem poměru, na němž se zakládá.

Zástupce narozdíl od posla musí mít způsobilost k právnímu jednání. Zástupce může vystupovat u formálních i neformálních právních jednání, nelze u protiprávních jednání.

c) náhradník

Náhradník se používá, když někdo nechce/nemůže jednat sám a chce, aby se o něm při jednání nevědělo. Náhradník jedná vlastním jménem a vlastním projevem vůle. Výsledky právního jednání pak převede na osobu, za kterou jednal.

Otázka č.37 Neplatnost a naříkatelnost právního jednání

Jestliže právní jednání nemá pro vady a nedostatky očekávané účinky, rozlišujeme neplatnost (negotium nullum) a naříkatelnost (negotium revocabile) právního jednání.

Negotium nullum neboli jednání neplatné, nicotné nemá žádné důsledky, hledí se na něj, jako by k němu ani nedošlo, je nulitní. Neplatnost jednání může být i jen částečná, kdy zbývající část je platná pouze tehdy, není-li v neplatné části nic podstatného; nebo jednání původně platné se může stát neplatným dodatečně(např. platný testament je neplatný, ztratí-li testátor římské občanství). Je-li právní jednání negotium nullum, může se na neplatnost odvolávat každý, kdo na tom má nějaký zájem. Relativní neplatnost může popírat jen určitá osoba.

Témata, do kterých materiál patří