Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




římské právo otázky ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (521 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

-se skrývá, aby se vyhnul žalobě

-nečekal na odsouzení a dobrovolně vydal majetek

-podstoupil kapitisdeminuci a nový majitel nepřevzal jako celek jeho dluhy

-zemřel bez dědice

Uznání nároku ve stadiu in iure vedlo k exekuci pouze pokud se žalobce(actor) a žalovaný(reus) shodli na sumě peněz. Existuje pouze majetková exekuce, protože dlužní otroctví bylo zrušeno na základě Lex Poetilia v roce 326 př.n.l. Postoupí-li dlužník věřitelům dobrovolně, nepostihne jej infamie a má nárok na jakési životní minimum na základě Lex Iulia z roku 17 př.n.l.

Otázka č.33 Negotium(pojem, druhy, obsah)

Negotium neboli právní úkon(právní jednání) je projev vůle subjektu, který směřuje ke vzniku, změně nebo zániku právního vztahu.

Druhy právního jednání:

a) podle počtu smluvních stran

-jednostranná

Stačí projev vůle jedné osoby. Patří sem např. propuštění otroka na svobodu, testament, derelikce(opuštění, vyhození věci).

-dvoustranná

Dvoustranné právní jednání vyžaduje souhlasný projev vůle více stran. Patří sem např. smlouva, pakt.

b) podle doby, kdy právní jednání vzniklo

-inter vivos

Inter vivos neboli mezi živými znamená, že účinky právního jednání nastávají za života stran.

-mortis causa

Mortis causa neboli pro případ smrti znamená, že účinky právního jednání nastávají až po smrti jedné ze stran, ale právní jednání se uskutečnilo ještě za jejich života.

c) dle úplatnosti

-onerózní

Smluvní strana poskytuje za nabytou výhodu protiplnění např. nájemní smlouva, mandatum, smlouva trhová apod.

-lukrativní

Smluvní strana neposkytuje za získaný prospěch žádné protiplnění např. darování, odkaz, ustanovení dědicem, reálné kontrakty apod.

d) dle skutečnosti

-kauzální

Předmět právního jednání je reálný, konkrétní, zjevný(např. commodatum-půjčuji si konkrétní věc jako jsou peníze, příbory apod.)

-abstraktní

Předmět právního jednání není přesně určen, z právního jednání není poznat, co je jeho předmětem. Důležité je zachování formy.

e) dle formálnosti

-formální

Formální právní jednání je takové, kdy chybějící právní forma způsobuje neplatnost právního jednání(např. závěť, abstraktní kontrakty apod.). Právní jednání tak pro svou platnost vyžaduje přesně stanovenou formu.

-neformální=bezforemné

Neformální právní jednání je takové, kdy nepřítomnost právní formy nezpůsobuje neplatnost právního jednání. Právní jednání tak pro svou platnost nevyžaduje jakoukoli formu, stačí libovolně učiněný projev vůle(např. konsensuální kontrakty apod.).

f) dle možnosti odchýlení se od formálních náležitostí

-bonae fidei

Právní jednání bonae fidei neboli v dobré víře umožňuje odchýlení od formálních náležitostí(např.konsensuální kontrakty).

-stricti iuris

Právní jednání stricti iuris neboli podle přísného práva musí být dodrženo podle přesně stanovených formálních náležitostí(např.verbální a literární kontrakty).

Témata, do kterých materiál patří