Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




římské právo otázky ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (521 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Římské soudy a jejich organizace

Nositeli jurisdikce(soudní pravomoci) byli:král, konzulové, praetor(od roku 242 př.n.l. praetor městský=praetor urbanus a praetor cizinecký=praetor peregrinus), aedilové. V provinciích měli soudní pravomoc místodržící=praefekti. Za císařství měl nejvyšší soudní pravomoc císař. Ignorantia iuris non praesumitur nec toleratur=Neznalost práva se nepředpokládá a ani se netrpí.

Soudní řízení má 2 stadia:

-in iure=před soudním úředníkem=před praetorem

Ve stadiu in iure docházelo ke zvážení, zda nárok žalobce je legální. Stranám sporu byl nabídnut seznam jmen soudců a jeden měl být vybrán. Pokud se strany na něm nedohodly, byl jim přidělen.

-apud iudicem=před soudcem

Strany dokazují pravdivost svých výpovědí. Soudci byli soukromí-nebyl to veřejný subjekt, ale soukromá osoba zmocněná státem. Iudex aequitatem semper spectare debet=Soudce musí mít stále na zřeteli spravedlnost.

Soudní jednání bylo veřejné, až za císařství se konalo v uzavřených místnostech. Soudit se mohlo jen v určitých dnech, kterými byly dies fasti. Dies nefasti vylučovaly součinnost magistrátů na řízení apud iudicem; v těchto dnech se nemohlo soudit. Dále muselo soudní řízení začínat před polednem a končit před západem slunce, což bylo stanoveno již v Lex Duodecim Tabularum. Osoby podřízené otcovské moci mohly být žalovány, ale samy žalovat nemohly, protože byly osobami alieni iuris a nikoliv sui iuris(viz ot. č. 29).

Vývojová stadia soudního řízení

Celkem existují 3 vývojová stadia soudního řízení:

a) legisakční řízení

Legisakční řízení je nejstarším vývojovým stadiem římského civilního procesu. Týká se pouze ius civile. Legisakční řízení je založeno na přísném formalismu. Žalobce přednáší svůj nárok doslovnou citací zákona-musí lege agere=žalovat slovy zákona. Pro tento formalismus byla nutná přítomnost řečníků(oratores). Toto řízení má 2 stadia-in iure a apud iudicem.

Řízení in iure:

Zjišťuje se, jestli existuje nějaká žaloba vztahující se k mému případu(před praetorem). Odehrává se před magistrátem, v soukromých rukou žalobce. Pokud žalobce vyzval žalovaného, aby se dostavil k soudnímu řízení(in ius vocatio=předvolání před soud) a ten tak neučinil, byl k soudu přivlečen. Audiatur et altera pars=Budiž slyšena i druhá strana.

První stadium končí tzv. litiskontestací(viz dále). Magistrát vydává judikační příkaz soudci, pověřuje soudce, aby spor rozhodl (informuje o podstatě sporu a navrhuje mu, za jakých okolností má rozhodovat kladně, kdy záporně).

Řízení apud iudicem:

Probíhalo jeden den, strany dokazovaly pravdivost svých výpovědí. Začíná stručným vylíčením situace, provádí se důkazy(nejdůležitějším důkazem byly výpovědi svědků), pak soudce situaci zhodnotí a rozhodne, vydá rozsudek(sentenci), rozsudek měl povahu:

Témata, do kterých materiál patří