Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politologie_vypracované_otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (145.16 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Americký politolog českého původu Feierabend se svými spolupracovníky dospěl ještě k dalšímu typu politické kultury, kterou nazvali alienační (odcizenou). Pro tuto politickou kulturu je příznačná odcizenost, resp. znechucení, rozčarování a únava z politiky – tedy dimenze alienace (odcizenosti).

Podle Almonda a Verby je však pro fungování demokratického politického systému nezbytný takový typ politické kultury, který nazvali občanskou kulturou. Ta představuje smíšený typ obsahující prvky parochiální, poddanské i participační politické kultury.

Faktory ovlivňující politickou kulturu.Politická kultura v ČR

Pokud se nyní zamyslíme nad některými aspekty, ovlivňujícími politickou kulturu, je třeba mít zejména na zřeteli, ţe ne všechny faktory, jimiţ se budeme zabývat, se uplatňují v různých zemích a v různé době (tj. v rozdílném čase a prostoru) ve stejné míře, coţ je dáno celou řadou objektivních i subjektivních, vnějších i vnitřních důvodu.

Nepochybně jedním z hlavních faktorů, determinujících politickou kulturu, je tradice (historická determinace). To se projevuje v celé řadě sociologických výzkumů, souvisejících s analýzou politické kultury v konkrétních zemích: např. při zkoumání vztahu občanů k národu a ke státu, při hodnocení vztahu občanů k jednotlivým institucím politického systému apod.

Pokud zjednodušeně interpretujeme politickou kulturu jako sumu politických postojů jednotlivců, je zřejmé, ţe existuje přímý vztah mezi politickou kulturou na straně jedné a politickou socializací na straně druhé. Politická socializace představuje proces vytváření, formování osobnosti v politickém smyslu. V rámci

procesu (politické) socializace působí celá řada faktorů (např. škola, rodina, zaměstnání, sociální skupiny) a je zřejmé, ţe tyto faktory přímo ovlivňují politickou kulturu v dané zemi. Pro politickou kulturu je např. velmi významné, jaká je ve sledované zemi vzdělanostní úroveň, jaký je stav rodinných vztahů, jaká existuje sociální stratifikace apod.

S tím do značné míry souvisí i ekonomické (sociální) faktory. Politická kultura můţe být přímo ovlivňována strukturou ekonomiky, jejím regionálním rozmístěním (a z toho např. plynoucí nezaměstnaností), úrovní sociální politiky států apod. Tyto faktory se mohou přímo projevit např. ve spokojenosti občanů se stávajícím systémem, v důvěře v jednotlivé politické instituce apod.

Kromě zmíněných faktorů, představujících do značné míry faktory objektivní, je třeba uvést i existenci celé řady faktorů ryze subjektivních, které mohou rovněţ podstatně ovlivňovat politickou kulturu v určitém státě. Je zřejmé, ţe např. časté korupční skandály, vzájemné osobní útoky politiků, zneuţívání fcí veřejnými činiteli apod. velmi pravděpodobně vyvolá nespokojenost a nedůvěru k jednotlivým politikům a i k celým institucím a ve svých důsledcích můţe způsobit i nedůvěru v politický systém jako celek. I tyto skutečnosti je proto nutno mít na zřeteli při hodnocení jednotlivých politických systémů.

Témata, do kterých materiál patří