Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zápočet

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (36.64 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Retroaktivita – zpětné působení – je výjimkou z obecného časového působení právní normy. V trestním právu: Poz-dějšího zákona se užije, je-li pro pachatele příznivější.

a) Nepravá retroaktivita – změna sice ovlivňuje právní vztahy vzniklé v minulosti, ale působí pouze do budouc-na. Např. sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem pracovní smlouvu a v jejím průběhu poklesne sjednaná mzda pod vyhlášenou minimální mzdu, musí zaměstnavatel mzdu zvýšit.

b) Pravá retroaktivita – podle nové právní normy jsou posuzovány vztahy, které vznikly v minulosti.

Aplikace práva

a. Výpisky – Harvánek (str. 322-348) + Gerloch (str. 203-214)

Aplikace práva = kvalifikovaná forma realizace práva uskutečňovaná orgány veřejné moci spočívající v pravomoci státních orgánů vydávat individuální právní akty (rozhodnutí). Výsledkem procesu aplikace práva jsou akty aplikace práva, v nichž soudy, správní úřady a jiné orgány veřejné moci rozhodují o subjektivních právech a povinnostech fy-zických a právnických osob. Podstatou je rozhodování o právech a povinnostech, a to podle zákona.

Aplikace práva – a) soudní řízení (občanské, obchodní, trestní řízení), b) správní řízení, c) některé typy řízení před ÚS, d) zvláštní typy řízení – např. insolvenční, soudní řízení správní. O proces aplikace práva nejde, když nerozhoduje orgán veřejné moci (např. uzavírání smluv, sepsání závěti atd.). I když vystupuje orgán veřejné moci, musíme od apli-kace práva odlišit proces tvorby práva, stejně jako abstraktní kontrolu ústavnosti. Není to ani vydávání interních předpisů.

Uvážení (diskreční právo) – norma ponechává aplikačnímu orgánu určitý prostor pro volbu určitého řešení či rozhod-nutí.

Právní moc a vykonatelnost individuálních právních aktů (IPA):

 právní moc: Vlastnost soudního nebo správního rozhodnutí spočívající v jeho konečnosti (= formální právní moc, tzn. rozhodnutí již nelze napadnout řádným opravným prostředkem), závaznosti a nezměnitelnosti (= materiální právní moc).

 vykonatelnost: Moment skutečné realizace právního aktu, obvykle se stanoví lhůta (např. do tří dnů od práv-ní moci rozsudku je třeba zaplatit dluh, náklady řízení atd.).

Opravné prostředky – řádné (odvolání, odpor, rozklad), mimořádné (dovolání, žaloba pro zmatečnost, obnova řízení). Řádné se použijí, dokud IPA nenabyl právní moci, mimořádné poté.

Klasifikace IPA:

 Konstitutivní právní akt – zakládá, mění nebo ruší právní vztah, vytváří novou skutečnost, hodnotu apod. Pů-sobí od momentu své vlastní účinnosti, tedy ex nunc (od nynějška). Např. rozsudek o povinnosti vyklidit byt, o rozvodu manželství

 Deklaratorní právní akt – akt, který autoritativně ověřuje či stvrzuje stav, který vznikl před jeho vydáním. Pů-sobí tedy již od okamžiku vzniku předmětného právního vztahu, tedy ex tunc (od tehdy). Např. rozsudek o určení otcovství, o prohlášení za mrtvého, o prohlášení manželství za neplatné.

Témata, do kterých materiál patří