Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (828.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Definice mezinárodní rozhodčí smlouvy: podle UNCITRAL o mezinárodní obchodní arbitráži: „Rozhodčí smlouva je dohoda stran, že všechny nebo určité spory, které mezi nimi vznikly nebo mohou vzniknout z určitého právního vztahu, ať již smluvního nebo mimosmluvního, budou řešeny v rozhodčím řízení.“

Definice podle NÚ: „Každý Smluvní stát uzná písemnou dohodu, podle níž se strany zavazují podrobit rozhodčímu řízení všechny nebo některé spory, které mezi nimi vznikly nebo mohou vzniknout z určitého právního vztahu, ať již smluveného či mimosmluvního, týkající se věci, jež může být vyřízena rozhodčím řízením.“

Právní režim rozhodčí smlouvy: a) lex arbitri - tj. právo státu, kde je nebo má být spor rozhodci řešen; b) právní řád státu, kde mělo dojít k nucenému výkonu rozhodčího nálezu (i zde je v konečném důsledku uplatňováno legis fori); c) lex cause, tj. právní řád, kterým se řídí hlavní závazek či základní právní vztah; d) právní řád, kterým se řídí rozhodčí smlouva

Přípustnost sporu k řešení v rozhodčím řízení, tzv. arbitrabilita sporu (platnost rozhodčí smlouvy a současně procesní účinnosti rozhodčí smlouvy)

Arbitrabilita objektivní - je upravena konkrétním právním řádem, okruh otázek připuštěných právním řádem k řešení před rozhodci

Arbitrabilita subjektivní - strany si samy zúží předmět smlouvy (autonomie vůle stran)

ROZSAH arbitrability - § 2/4 zákona o rozhodčím řízení: „jak na práva z právních vztahů přímo vznikající, tak i na otázku právní platnosti těchto právních vztahů, jakož i na práva s těmito právy související“

NÚ se netýká přímo arbitrability sporu; průběh řízení je v souladu s ní hodnocen pohledem uznání a nuceného výkonu rozhodnutí

Při aplikaci NÚ je důležité zvážit výhrady, které mohly státy k úmluvě uplatnit:

Výhrada dle článku I odst. 3 věta prvá (výhrada reciprocity)

Znění článku: „Každý stát může při podpisu, ratifikaci nebo přístupu k této Úmluvě nebo tehdy, když ohlásí rozšíření jejího použití podle čl. X, prohlásit na základě vzájemnosti, že bude používat Úmluvy jen pro uznání a výkon nálezů vydaných na území jiného Smluvního státu.“

Tato výhrada popírá princip univerzality rozhodčích nálezů, využila jí i ČR

V souladu s ní je možné uznat při prohlášení vzájemnosti jen cizí rozhodčí nálezy vydané na území jiného smluvního státu NÚ (nikoli obecně cizí rozhodčí nálezy)

Tato výhrada je jen na podmínky pro odepření uznání a výkonu, ne na vykonatelnost rozhodčí smlouvy

Výhrada dle článku I odst. 3 věta druhá

Znění článku: „Může také prohlásit, že bude používat Úmluvy jen na spory vzniklé z prvních vztahů smluvních či mimosmluvních, jež jsou pokládány podle jeho vnitrostátního právního řádu za spory obchodní“

Témata, do kterých materiál patří