Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




UVGEO - zápisy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (396.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Kompletní zápisy z přednášek předmětu Úvod do studia geografie, kterou vyučoval Siwek.

Na začátku 20. století – ještě než vypukla 1. světová válka, která definitivně zničila dlouho se poměrně v klidu vyvíjející světový řád – nebylo už prakticky žádné místo na zemi neznámé (s výjimkou relativně malých oblastí v Amazonii, vnitřní Africe a na Nové Guinei). Žádné místo ne Zemi nebylo mimo dosah vlivu nejvyspělejších zemí Evropy. Tento vliv se nejčastěji projevoval přímou koloniální nadvládou, v ojedinělých případech jen ekonomickou závislostí (Čína, Thajsko, Afghánistán).

PROMĚNY PARADIGMATU MODERNÍ GEOGRAFIE

Vědecké paradigma geografie

Paradigma je všeobecně akceptovaný vzor vědy, který je založený na určité struktuře představ, hodnot a postupů. Představuje všeobecně uznávané výsledky vědeckého výzkumu, v podobě modelových problémů a jejich řešení. Paradigma určuje objekt a předmět vědeckého zkoumání, kritéria pro výběr badatelských témat, způsoby získávání poznatků, metody řešení a způsoby tvorby vědeckých teorií včetně ověřování.

Je to v podstatě norma uznaných a zavedených postupů a způsobů řešení vědeckých problémů. Na jejím základě se formují vědecké školy a celá vědecká společenství.

Paradigma geografie se v její historii několikrát změnilo. V době moderní geografie rozlišujeme minimálně tři hlavní paradigmata: deskriptivní, pozitivistické a humanistické. Netvoří disjunktní veličiny a se všemi třemi se můžeme setkat i dnes. Rozdíl je jen v jejich intenzitě. Jedno z nich vždy významně převládá a ostatní jsou méně významná až zcela marginální.

Deskriptivní geografie

Popis byl prvním úkolem geografie, ještě než se konstituovala jako moderní věda. Proto deskriptivní paradigma převládalo i v 18. a 19. století a svůj význam si do určité míry zachovalo až do poloviny století 20. S prvky popisné geografie se v odborných publikacích setkáváme i dnes, ale jejich funkce je doplňující. Většinou jde o uvedení problematiky nějaké sofistikovanější analýzy.

Hlavní charakteristiky klasické popisné geografie byly:

  • jednotná (komplexní) geografie – holistické pojetí

  • idiografický přístup (důraz na jedinečné prvky)

  • induktivní postupy (z jedinečných premis tvoří obecný závěr)

  • klasifikace geografických jevů a jejich srovnávání

Přestože dnes je samotný popis považován za málo vědecký, popisná geografie dosáhla ve své době jedinečných výsledků:

  • Regionální analýzy parciálních částí zemského povrchu (Paul Vidal de la Blache a další francouzští geografové)

  • Velké geografické syntézy (Humboldt, Ritter, Hettner)

  • Popis jedinečných jevů na zemském povrchu bez zobecnění (Richard Hartshorne)

  • Geografický determinismus zdůrazňující určující úlohu prostředí (Elyseé Recluse, Fr. Ratzel, Ellsworth Huntington, William M. Davis)

  • Geografický posibilismus, který zmírnil pojímání determinismus (prostředí již nebylo chápáno jako určující prvek, ale jen jako možnost, která může být využita (Paul Vidal de la Blache, Jean Brunhes)

Témata, do kterých materiál patří