Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




UVGEO - zápisy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (396.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Kompletní zápisy z přednášek předmětu Úvod do studia geografie, kterou vyučoval Siwek.

SVĚTOVÁ GEOGRAFIE DNES

Země reprezentující nejvyšší úroveň současné geografie

Zatímco geografie vznikla jako moderní vědy v Německu a v klasickém období se ji na nejvyšší úrovni rozvíjeli kromě Němců ještě Francouzi a Britové, v současnosti se centrum geografické vědy nachází v anglosaském světě. Hlavní zemí jsou dnes USA, následovány Velkou Británií, Kanadou a Austrálií.

K významným vedlejším zemím z hlediska úrovně geografie patří i některé západoevropské země. Svou velikostí je to pořád Německo a Francie, ale relativně často se mezi nimi objevují i Švýcarsko, Švédsko, Nizozemí a Itálie.

Tabulka nejčastěji citovaných zemí v geovědách (geologie a geografie) podle ISI Thomson Reuters (počet uvádí citace pouze z časopisů sledovaných touto agenturou v dekádě 1998-2008, počet citací je v průměru na 1 rok)

Země Počet citací Země Počet citací 1. USA 95 000 6. Austrálie 12 000 2. Velká Británie 30 000 7. Japonsko 10 000 3. Německo 25 000 8. Čína 8 500 4. Francie 20 000 9. Itálie 8 000 5. Kanada 15 000 10. Švýcarsko 7 000

Rozhodující je rozšíření angličtiny: země, kde je na tamních univerzitách i ve společnosti angličtina dostatečně rozšířena, mají ve vývoji geografie (ale i jiných věd) výhodnější podmínky. Proto se země, kde angličtina není dostatečně rozšířena podílejí na rozvoji geografické vědy jen sporadicky. Buď to jsou jen vybraná střediska v nějaké době, anebo dokonce jen významní jednotlivci. To platí např. o Španělsku nebo o zemích střední a východní Evropy (Polsko v 60.-70. letech minulého století, Maďarsko, Česko – albertovská škola) a v některých dalších zemích světa (Rusko, Korea, Japonsko, Nigérie).

Přední světové univerzity

Mezi přední univerzity patří dnes univerzity americké. I když sestavování různých žebříčků není nikdy zcela objektivní, stačí si jich projít několik a vždy zjistíte, že v první desítce je 7-8 a v první stovce kolem 40 amerických univerzit. K těm nejkvalitnějším tradičně patří 8 univerzit z tzv. Břečťanové ligy (Ivy League), nazvané podle břečťanu, který rostl na jejich historických budovách. Jsou to: Harvard (1636), Yale (1703), Princeton (1746), Pennsylvania (1751), Columbia (1754), Brown (1764), Dartmouth (1769) a Cornell (1865).

Na těchto špičkových univerzitách je samozřejmě i kvalitní geografie, přesto se špička univerzit, na kterých se pěstuje špičková geografie kryje se špičkou amerických univerzit jen zčásti. K tradičně dobrým univerzitám pokud jde o geografii v USA tradičně patří Pennsylvania, Cornell, Darthmouth, ale i Wisconsin-Madison, univerzita státu Minnesota, Michigan, Iowa nebo Washington.

Ve světě se k nejlepším univerzitám z hlediska úrovně geografie počítají především univerzity:

  • Britské - obě tradičně nejlepší a nejstarší univerzity Oxford a Cambridge, ale kromě nich např. i London School of Economics, University College v Londýně a univerzity menších měst: Bristol, Warwick a Leeds.

  • V Kanadě k těmto univerzitám patří Torontská univerzita a Queens University, z francouzskojazyčných Université Laval z Monteralu.

  • Ve Švédsku je to nesporně univerzita v Lundu

  • V Nizozemí Utrecht

  • V Německu Freiburg, Bonn a Jena

  • Ve Francii lze jmenovat několik pařížských univerzit vzniklých v roce 1971 rozdělením světoznámé Sorbonny (což se dnes jeví jako nepříliš šťastný krok)

  • V Itálii to je Bologna nebo římská Univerzita La Sapienza.

Témata, do kterých materiál patří