Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




UVGEO - zápisy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (396.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Kompletní zápisy z přednášek předmětu Úvod do studia geografie, kterou vyučoval Siwek.

V dalších krajských městech (Olomouc, Ostrava, Plzeň, České Budějovice, Ústí nad Labem) se geografie vyučovala jen jako učitelský směr, ale po roce 1989 se tamní pedagogické fakulty transformovaly na univerzity a dnes v nich jsou plnohodnotná centra univerzitní geografie. V roce 1998 vzniklo nové centrum geografie v Liberci na tamní Technické univerzitě zaměřené na aplikovanou geografii. Podle počtu kateder, pracovníků a profesorů je z těchto pracovišť na prvním místě Ostrava.

České geografické časopisy a atlasy

Česká geografie má je jeden vědecký časopis: Geografie – Sborník České geografické společnosti. Vychází od roku 1894, je tedy jedním z našich nejstarších vědeckých časopisů, a stejně starých časopisů není mnoho ani jinde v Evropě. Je to jediný náš geografický časopis, který je od roku 2008 na seznamu Web of Knowledge a splňuje tedy nesporně přinejmenším evropská měřítka kvality.

Další časopis Geografické rozhledy má populárně-vědecký charakter a slouží především učitelům zeměpisu na středních a základních školách. Od roku 2009 vychází dvakrát ročně časopis Zprávy ČGS, který má spolkový charakter. Zveřejňuje informace ze života této organizace, o jejích akcích, životních jubileích významných českých geografů, nekrology apod. Lze v něm nalézt také recenze a informace o výzkumných projektech. Většina těchto informací byla do té doby zveřejňována v Geografii, ale protože velký počet takových článků, jejichž citovanost je pochopitelně nulová snižuje hodnotu „impact factoru“ musela se jich redakce Geografie vzdát. Proto vznikl tento nový časopis. Kromě toho vycházejí v Česku geografické časopisy populárního charakteru, zveřejňující převážně cestovatelské texty: Lidé a země a Koktejl.

Atlasy jsou vrcholem geografické tvorby. Velké komplexní atlasy jsou velmi nákladné a vycházejí v intervalech několika dekád. Obvykle jsou zahrnuty do státního rozpočtu, protože jejich výroba nemůže být ekonomicky rentabilní. Je to však forma prezentace státu a proto na ni státy dávají prostředky. V současnosti se nákladnost papírového vydání řeší přesunem atlasů do elektronické podoby.

České, lépe řečeno československé knižně vydané atlasy tohoto typu jsou zatím jen 3:

  • Atlas Republiky Československé (1935)

  • Atlas Československé socialistické republiky (1965)

  • Atlas československých dějin (1965)

Chybějící národní atlas do jisté míry nahradil Atlas české krajiny, který v roce 2010 vydal Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Menšími, resp. nekomplexními atlasovými díly jsou např. Atlas obyvatelstva ČSSR z roku 1987 nebo novější Atlas podnebí Česka, který vydal ČHMÚ a Univerzita Palackého v Olomouci v roce 2007.

Čeští geografové ve veřejném životě

Témata, do kterých materiál patří