Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




UVGEO - zápisy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (396.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Kompletní zápisy z přednášek předmětu Úvod do studia geografie, kterou vyučoval Siwek.

K vašemu profesnímu i vědeckému růstu vám ovšem nemůže dostačovat pouze ústní forma přenosu informací. Naprosto nezbytné je číst odborné texty, které vám pomohou získat nejen základní orientaci v dané problematice, ale mohou vám zprostředkovat rovněž novinky z vašeho oboru. Tyto texty už dávno nejsou přístupné pouze v knižním či časopiseckém vydání, nýbrž obvykle také v elektronické podobě na internetu. Informačních zdrojů je dnes velmi mnoho a schopnost jejich dohledání a rozlišení relevantních a kvalitních od těch, které nemají potřebnou vypovídací hodnotu, je pro vás naprostou nezbytností. Proto se na následujících stranách naučíme, kde a jakým způsobem vyhledávat informace, které budete potřebovat v průběhu vašeho studia.

Vyhledávání v katalozích knihoven

Potřebujete-li pro vaši práci získat knihu nebo článek v časopise, je dobré s hledáním začít v katalogu některé z knihoven. Pro dohledání informace, je-li ve vaší knihovně daná kniha či časopis dostupná, nemusíte být v knihovně fyzicky přítomni. Drtivá většina našich knihoven už má dnes své katalogy přístupné online na internetu. Knihovních systémů se v ČR používá méně než deset a všechny jsou si velmi podobné. To znamená, že pokud se naučíte orientovat v katalogu jedné knihovny, nebudete mít problém s hledáním knih v jiné knihovně.

Knihovní katalogy nabízí možnost hledat podle autora, názvu, klíčových slov nebo předmětových hesel. Pokud znáte jednoznačné identifikátory pro knihy ISBN (International Standard Book Number) a časopisy ISSN (International Standard Serial Number), můžete je do vyhledávačů také zadat. Tímto způsobem se dostanete až k jednotlivým výtiskům a zjistíte, má-li knihovna požadovanou knihu či časopis zakoupený. A pokud ano, je-li volně k vypůjčení.

Zanášení knih do online katalogů je práce časově poměrně náročná, proto některé starší knihy do nich zanesené být nemusí. Řada knihoven zanáší své starší publikace prostřednictvím tzv. systému NRIS (Národní informační systém pro retrospektivní konverzi katalogů), jehož prostřednictvím zpřístupňuje nascanované verze původních katalogizačních lístků. Tyto publikace můžete nalézt na webových stránkách NRISu: http://nris.nkp.cz/

Další možností je hledání prostřednictvím JIB (Jednotná informační brána), která prohledává katalogy a zpracovává záznamy vybraných knihoven po celém světě. Prostřednictvím portálu JIB, získáte informace o tom, ve kterých knihovnách mají dostupné publikace, které potřebujete k vašemu studiu. Následně o ně můžete požádat ve vaší knihovně prostřednictvím MVS (meziknihovní výpůjční služba). V univerzitních knihovnách je MVS pro studenty zdarma. Její velkou výhodou je, že můžete požádat o knihy z celého světa, které vám na krátkou dobu (nejčastěji v rozmezí 7-30 dní) přijdou až do knihovny, kde jste si je rezervovali. Nevýhodou je, že na ně můžete docela dlouho čekat. Často více než tři měsíce. MVS je tedy vhodná zejména pro bakalářské a magisterské práce, pro seminární práce ji z důvodu delší čekací doby asi příliš nevyužijete.

Témata, do kterých materiál patří