Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




UVGEO - zápisy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (396.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Kompletní zápisy z přednášek předmětu Úvod do studia geografie, kterou vyučoval Siwek.

Autorský zákon ovšem pamatuje také na možnost užití cizího intelektuálního vlastnictví ve vlastním díle. Povoluje citování jako formu bezúplatné zákonné licence a dílo je možné v tomto rozsahu užít bez zvláštního souhlasu autora díla, pokud nebude zasaženo do práva autorského.1 Zákon definuje povinnost uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, dále pak název díla, místo a rok vydání. Paragraf 31 autorského zákona umožňuje citování v odůvodněné míře (s tím, že odůvodněná míra, tedy rozsah, není v zákoně uvedena), a to zpravidla na podporu nebo kritiku vysloveného názoru za účelem realizace autorova záměru. „Nedodržením povinnosti citování se autor ale vystavuje možnému postihu, jeho autorství může být zpochybněno před soudem a autorovi takového díla, kterému bude dokázáno, že použil myšlenky bez souhlasu majitele práv, nebo neuvedl patřičné odkazy a citace v textu, může být vyměřen trest v rozmezí od veřejné omluvy až k peněžitému odškodnění poškozeného autora.“2

Pokud pro vlastní text využíváme cizích myšlenek a necitujeme jejich původ, stáváme se tvůrci plagiátu. Norma ČSN ISO 5127-2003 definuje plagiát jako „představení duševního díla jiného autora půjčeného nebo napodobeného v celku nebo z části, jako svého vlastního". Vytvořením plagiátu porušuje jeho autor nejen základní pravidla vědecké etiky, ale také Autorský zákon. Vysoké školy trestají plagiátorství svými vlastními směrnicemi, v nichž může v krajním případě za plagiátorství hrozit až vyloučení ze studia.

O plagiát se jedná i v případě, že některé věty vypustíte nebo zaměníte pár slov za jejich synonyma!!!

Plagiátorství se můžete vyhnout, pokud doslova přepíšete text, ale odkážete na jeho zdroj.

Další možností je parafráze původního textu. Při ní využijete myšlenky jiného autora, ale formulujete je vlastními slovy. I v tomto případě je nutné přesně uvést, odkud jste informace čerpali.

Poslední možností je využití parafráze s vloženými doslovnými citacemi. Při ní budete využívat myšlenek jiného autora, ale ty budou formulovány vašimi vlastními slovy. V textu můžete používat i části originálních vět. Tyto části však vždy uvádějte v uvozovkách. I v tomto případě je nutné uvést, odkud jste informace čerpali.

Obecné zásady citování a citační styly

Pro správné citování je důležité dodržet několik obecných zásad. Zde jsou ty nejdůležitější:

  • Uvádět bibliografické citace všech pramenů, ze kterých jsme při zpracování práce čerpali.

  • Neuvádět zdroje, které jsme nepoužili.

  • Zjistit maximum dostupných údajů o zdroji tak, aby bylo možné původní zdroj informace co nejsnadněji dohledat.

  • Informace přebírat vždy z primárního dokumentu (tj. dokumentu, který jsme měli v ruce).

  • Zachovávat jednotný styl citací v celé práci.

Témata, do kterých materiál patří