Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




UVGEO - zápisy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (396.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Kompletní zápisy z přednášek předmětu Úvod do studia geografie, kterou vyučoval Siwek.

Vědecké metody v geografii

Geografie je věda jako každá jiná a proto používá obecně tytéž postupy. Všechno ale není úplně stejné. Jednotlivé vědy mají svá specifika vyplývající z jejich paradigmat a má je i geografie. Jak již víme, paradigma geografie se v průběhu vývoje několikrát měnilo a proto je nasnadě, že se měnily i geografické metody, anebo alespoň jejich význam.

V geografii v období deskripce převládal popis. Geografové shromažďovali množství faktů, třídili je a sestavovali z nich regionální charakteristiky míst, zemí a kontinentů. I dnes se popis používá, ale jen jako úvod do problematiky, anebo tehdy, když se objeví nový, dosud nezaznamenaný jev (z fyzickogeografického hlediska to může být např. nový ostrov vzniknuvší po sopečné erupci, z hlediska sociální geografie to může být např. nové město v dříve řídce zalidněném území, nový průmysl tam, kde dříve nebyl apod.).

Přestože dnes i pozitivistické paradigma patří spíše do minulosti, v geografii se stále s úspěchem používají exaktní postupy založené na kvantifikaci, tzn. Na měření a výpočtech různých ukazatelů. Stále je dost geografických jevů, které se dají spočítat a změřit a z nichž se dají sestavovat nejrůznější ukazatelé a koeficienty. Tyto kvantitativně vyjádřené výsledky jsou pak mnohem přesnější srovnávací základnou než klasické slovní popisy. Ostatně exaktní ukazatelé se často vyskytují i v samotných opisech. Např. počet obyvatel se obvykle uvádí s přesností na jednoho člověka, pokud je to aktuální údaj z databáze anebo ze sčítání lidu. V dřívějších opisech bylo pouze zaznamenáno, že obyvatel je málo, průměrně, hodně nebo velmi mnoho. Kvantifikace znamenala zpřesnění vědeckých výsledků v geografii a přiblížila geografii hlavnímu proudu vědy. Uplatnila se hlavně ve fyzické geografii, ale významně ovlivnila i geografii sociální.

I v humanistickém paradigmatu, který se od kvantifikace odklonil, se používají exaktní ukazatele, ale důraz je nyní kladen na kvalitativní výzkum. Je to výzkum, který má blíže k řešení témat typických pro sociální vědy (sociologii, psychologii) a proto se v geografii uplatňuje v sociální geografii a nikoli v geografii fyzické. Sledují se v něm postupy, které musí být metodicky přesné, ale výsledky jsou jen výjimečně v numerické podobě, častěji jsou v podobě slovního hodnocení (např. podle určité škály). Výhodou kvalitativních postupů v geografii je to, že jimi lze řešit i kvantitativně neřešitelné výzkumné úkoly.

PRÁCE SE ZDROJI

Vědecké informace je možné předávat ve dvou základních formách: v ústní a písemné. S první kategorií se nejčastěji setkáte na přednáškách, seminářích a cvičeních zajišťovaných kmenovou katedrou. Další možností je vaše účast na vědeckých konferencích či besedách, a to i mimo rámec vaší katedry. Informace konferencích se šíří většinou na základě osobních vazeb. Pokud ve svém oboru ještě takové vazby vybudované nemáte, může být pro vás užitečným odkazem např. portál České geografické společnosti, který obsahuje informace o připravovaných konferencích s geografickým zaměřením. Ten je dostupný na adrese: http://geography.cz/category/konference.

Témata, do kterých materiál patří