5AB-Stravovací služby a CR+CR a památky UNESCO ve Francii
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Po roce 1989 došlo ke vzniku mnoha provozoven patřících soukromým osobám i různým společnostem. Vznikají vesměs moderní, pěkně zařízené provozovny s velmi kolísavou kvalitou služeb. Bohužel v dnešním českém pohostinství vládnou především peníze a téměř žádný z podnikatelů se nezabývá kvalitou poskytovaných služeb, ale pouze výší svých zisků. A tak se dnes již téměř nesetkáme se složitou obsluhou, a to ani v provozovnách sloužících převážně mezinárodní klientele. Doufejme, že majitelé a provozovatelé pohostinských zařízení si uvědomí, že nejen investice do zařízení, ale především kvalita poskytovaných služeb jim zajistí početnou klientelu a ruku v ruce s tím i odpovídající zisky.
Česká kuchyně
- spřízněna s rakouskou a německou
- polévky – zahuštěné, vývary, dršťková, fazolová, bramborová, česneková, játrové knedlíčky
- vepřové, hovězí, drůbež, sekaná, vepřový řízek, guláš
- omáčky – jíška, smetana, koprová, rajská, svíčková
- špenát, zelí, kapusta, knedlíky, brambory, těstoviny
- smažený sýr, utopenci, nakládaný hermelín
- mák, povidla, český kapr
- světoznámé pivo – Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj
- kofola, becherovka, slivovice, žemlovka, tlačenka, škubánky, bublanina, dršťková polévka
OBSLUHA PŘI SPOLEČNÉM STOLOVÁNÍ
Při společném stolování se může jednat o obsluhu skupin hostů – účastníků organizovaného CR, zájezdů, pobytových akcí, nebo o obsluhu účastníků gastronomických společenských akcí, organizovaných s určitou obřadností pro větší počet hostů při příležitosti významných událostí (např. státních svátků, významných výročí, životních jubileí, návštěv atd.). Při obsluze organizovaných skupin hostů se uplatňuje systém table d´hôte, při obsluze účastníků gastronomických společenských akcí slavnostní formy obsluhy. Podle formy stolování a denní doby rozlišujeme hlavně koktejl, raut a banket.
Systém table d´hôte se používá při obsluze účastníků organizovaného CR – zájezdů, pobytů, ale i uzavřených větších společností a všude tam, kde hosté přicházejí ke stolu v přesně stanoveném čase, konzumují stejné menu a za konzumaci platí předem nebo následovně. Při stravování účastníků delších pobytů je obvyklé také stálé místo hosta. Kuvér se připravuje podle menu, nápoje a jídla se podávají až tehdy, když jsou přítomni všichni hosté. Polévka se servíruje v terinách a v množství podle počtu hostů u stolu, podobně i jídla na mísách. Pro table d´hôte je však typičtější servis na talířích.
Pojmem „table d´hôte“ se v praxi označuje i specifická samoobslužná forma stolování, která má dlouholetou tradici zejména ve skandinávských zemích, což vysvětluje i laicky používaný termín „švédský stůl“. Od bufetového stolu se liší tím, že host platí jednotnou cenu a má možnost neomezeného výběru z nabízeného sortimentu.