Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Smrt krásných srnců

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (38.75 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Prošek tu hlavu srnce vypreparoval a pověsil si ji nad dveře chalupy, i když to bylo proti jeho zásadám, lesníkům tvrdil, že to paroží dostal z Alp. Svým dětem a vnoučatům vyprávěl, že lov srnce byl daleko nebezpečnější než lovy na dravou zvěř v Africe. Sliboval, že jim to jednou všechno poví – to se nestalo. Prošek zemřel po válce. Když přijel Ota na pohřeb, tak nepohřbíval jen svého strejdu Proška, pohřbíval celé své dětství – anglická meruna, studené podmáslí, nakládané ryby a srnčí, pes Holan, pražské buřty a gramofonová desky Tisíc mil, to vše bylo v rakvi s Proškem.

4. Kapři pro wehrmacht

Na začátku okupace vzali tatínkovi buštěhradský rybník, těžce to nesl. Ota vzpomíná, jak tatínek chodil v dobách míru podél rybníka, a krmil své kapry jako slepice žemlemi. Za poslední peníze před válkou koupil tatínek českou bystu, s tou a nábytkem se pak stěhovali z Prahy na Buštěhrad, kde měl tatínek své rodné hnízdo a svůj jediný rybník, který mu právě vzali.

Tatínek a bráškové pracovali na kladenské šachtě, i přesto, že měli málo jídla, stále chodil tatínek ke svému rybníku a házel kaprům žemle. Okupace byla zlá, v Buštěhradě snad ještě horší, zkáza Lidic zasáhla celý svět – jenže Buštěhrad viděl Lidice přes kopec hořet, měli tam známí, kamarády…Také chodili Němci na prohlídky, maminka musela chodit pracovat na lidické pole a vracela se často uplakaná, protože na hrobech rostla z krve těl zabitých velká hustá tráva. Tatínka vypálení Lidic velmi sebralo, přestal chodit k rybníku – nevěřil, že by někdy byl zase jeho. V tu dobu museli i bráškové do koncentráku. Zbyli jen tři – Ota chodil do vesnic obstarávat jídlo, bylo mu dvanáct. Moc toho domů nepřinesl, i když se velice snažil, maminka ho stejně vždy pochválila. Tatínka před Vánoci povolali do koncentračního tábora, v tu dobu se jim špatně vedlo. Do toho přijelo gestapo, které mělo rádo, když mohlo Židy ponižovat, prohlíželi dům odzdola až nahoru, když objevili bystu. Tatínek ji musel sám vzít a hodit z výšky dolů a pak ji musel sám kousek po kousku rozbít sekerou. Němci odešli, druhý den zjistili, že měli ještě štěstí – tihle Němci v ten den vystříleli dvě židovské rodiny. Udělali si předčasný Štědrý večer, ráno měl tatínek odjet.

V noci tatínek vzbudil Otu a šli k rybníku. Vysekali díry a vylovili si svoje kapry. Ota se bál, že je chytí, tatínkovi už to bylo jedno – nemohl odejít a nechat Němcům svoje kapry. Kapři byli doma úplně ve všem. K ránu byli promrzlí až na kost, ale ukradli si vlastní kapry. Ráno doprovodili tatínka na autobus do Prahy. V Otových očích vyrostl za tu noc o ohromný kus, i když měl teď zrovna svěšené ramena. Ještě ten den vyměňovala maminka s Otou kapry za jídlo – zrovna byly Vánoce. Příští rok byl výlov, mezi rybáři se míhaly uniformy wehrmachtu.

Témata, do kterých materiál patří