3. Racionalismus a Pascal
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Leibniz chtěl veškeré poznání převést na jednoznačně pojmy, které lze vyjádřit pomocí symbolů a matematicky uvést do vzájemných vztahů. Ve skutečnosti formuloval však jen několik zásad:
Pravdy rozumu jsou nutné a věčné, lze je potvrdit logickou analýzou.
Pravdy faktuální jsou nahodilé, jedině Bůh je dokáže převést na pravdy rozumu, on umí rozkrýt jakoukoli skutečnost, protože vše je obsaženo ve všem (např. v pojmu Cézara je obsaženo, že překročí Rubikon). Spinoza je panteista.
Bůh je absolutně dokonalá bytost, a proto jedná nejdokonalejším způsobem. Princip dokonalosti = při co možná nejmenším výchozím vkladu, by mělo vzniknout co možná nejvíce principů - tak se chová příroda. (Aplikováno na univerzum – Bůh stvořil dokonalý svět tak, že použil co nejmenší množství přírodních zákonů a přitom stvořil co největší rozmanitost.)
Princip dostatečného důvodu - nic nemůže být jsoucí nebo pravdivé, není-li dostatečný důvod, proč to tak je.
Princip identity nerozlišitelného - pokud by existovaly dvě stejné věci, nebyl by dostatečný důvod ani pro jednu z nich. Všechny substance jsou kvalitativně odlišné – existují jen individua, obecné pojmy jsou abstrakta. Prostor a čas jsou relativní (v rozporu s Newtonovým předpokladem) a jsou to projevy monád.
Co podle principu Boží identity není sporné, je prostřednictvím Boha věčnou možností. Sami o sobě ale nejsou všechny možnosti navzájem slučitelné, každý celek vzájemně slučitelných možností vytváří možný svět, počet takových světů je nekonečný. Bůh je sice svobodný, ale ve své moudrosti a z etických důvodů může stvořit jen nejlepší ze všech možných světů, v němž se propojuje minimum principů s maximem individuální rozmanitosti. (Odtud nesprávně chápaná formulace o nejlepším z možných světů. Neznamená totiž, že každému jednotlivci, je-li posuzován samostatně, se dostává to nejlepší, z pohledu celku představuje pro jednotlivce nejlepší z možných světů to nejlepší řešení. Protože všechny možné světy jsou konečné, mají nedostatek, a tedy zlo. Vše, co existuje, usiluje o zdokonalení, existuje nekonečný pokrok, k němuž přispívají také příležitostné úpadky, podobně jako rány osudu znamenají v dané chvíli zlo, ale později vedou k mnohem větší dokonalosti.
Blaise Pascal (1623 - 1687)
Jeho otec byl místopředseda berního soudu, znal jazyky, literaturu a matematiku, když byly Pascalovi tři roky, zemřela mu matka, otec se vzdal svého úřadu v provinčním francouzském městě a odstěhoval se do Paříže, kde se věnoval výchově dětí. Pascalova starší sestra byla jednou z nejvzdělanějších žen své doby, zabývala se pod vedením svého otce matematikou, od ní pochází také první životopis Pascalův. Mladší sestra vynikala básnickým nadáním a vstoupila do kláštera.