Baroko
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Úklady a láska – šlechtic miluje měšťanskou dívku, ale nechá se přesvědčit, že ho zradila, a s majetnickou povýšeností šlechtice rozhodne o její smrti.
Další dramata – tragické osudy historických osobností:
Don Carlos (opera Verdi), Marie Stuartovna, Vilém Tell (zbojník, něco jako Robin Hood pro Angličany), Valdštejn, Panna Orleánská
Poezie: Óda na radost – slavná lyrická báseň, obsahuje myšlenku sbratření lidstva, její text využil Beethoven pro závěrečný sbor své 9. symfonie.
Johann Wolfgang Goethe (1749-1832) – jedna z největších osobností světové literatury, geniální umělec – básník, dramatik, prozaik; myslitel, vědec, politik (státník); všestranně nadaný, renesanční člověk, široké spektrum zájmů, téměř univerzální. V literární historii řazen do období preromantismu, avšak s tím je spjato pouze rané období tvorby, celkově svým rozsáhlým dílem přesahuje jakýkoliv směr či dobu.
Život dlouhý (83 let), bohatý, prošel mnoha proměnami: narozen ve Frankfurtu, vystudoval práva, většinu života prožil ve Výmaru (vévodství, záhy zde ministrem umění, škol., hosp.); 70.-pol. 80. let 18.st.- pod vlivem preromantismu (Rousseau, Herder, hnutí Sturm und Drang), obdiv k Shakespearovi, díla:
báseň Prométheus – motiv touhy po svobodě a vzpoury proti falešné autoritě
balady – inspirované lidovou slovesností, např. Růžička – dvojí smysl – květina a dívka,
Král duchů – otec ve snaze chránit synka před zlými vidinami nechtěně jej umačká, udusí, obdobné téma pak u Erbena v Polednici.
Utrpení mladého Werthera – dvoudílný milostný lyrický román ve formě dopisů a deníkových záznamů, přinesl mu světovou proslulost (k jeho vzniku přispěla G. nešťastná láska k Charlottě). Mladý citlivý muž se zamiluje do snoubenky (posléze ženy) svého přítele, snaží se smířit se s tím, že jeho láska nemůže být opětována a naplněna, ale není schopen své city překonat. I při pokusu o společenské a profesní uplatnění ztroskotá (narazí na bariéry), své zklamání řeší sebevraždou, zastřelí se, neboť není schopen žít v bezcitném světě.
Bohatý vnitřní svět hrdiny, jeho vášnivá povaha, líčení prožitků a duševních stavů byly natolik přesvědčivé a tak odpovídaly pocitům mladých, že román vyvolal tzv. wertherovskou horečku – vlnu sebevražd po Evropě a módu oblékání podle hrdiny.
2.pol.80.let 18.st. – cesta do Itálie – zapůsobil na něj odkaz antiky a renesance, příklon k humanistickým ideálům, zejména ideál harmonicky rozvíjené a vyrovnané osobnosti. Překonává „bouři a vzdor“ preromantického hnutí a zvolna nachází životní vyrovnanost a cestu k novému uměleckému zobrazování, přichází nový tvůrčí vzestup (umělecký i odbor.): veršované tragédie s historickými náměty a smírem v závěru:
Ifigenie v Tauridě – z trojských bájí, Torquato Tasso – konflikt básníka a dvořana;