Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Realismus ve světové literatuře

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (60.82 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Ruská literatura proto má (oproti západoevropské):

- větší filozofickou hloubku, existenciální podtext (řeší existenciální problémy, je víc hloubavá)

- hlubší, pronikavější analýzu i kritiku člověka i společnosti

- celkově má větší uměleckou sílu, působivost, naléhavost (silně působí, je naléhavá)

- tematika – hlavně samoděržaví, nevolnictví, společenské konflikty; způsob zachycení – často odvážně kritický a satirický; postavy často rozporuplné, hlubší psychologická analýza

- žánry – rozsáhlé romány (i epopeje), psychologický román, komedie, povídky, lyrické drama

Nikolaj Vasiljevič GOGOL (1809 – 1852)

Byl především velký satirik, ať už jako dramatik či prozaik; ve vrcholných dílech satira tak ostrá a účinná, měla takový ohlas, že se sám autor dosahu svého díla zalekl.

Podává obraz mravního úpadku Ruska – společnost deformovaná byrokratismem a peněžní morálkou, duchovní hodnoty zatlačeny do pozadí; vysmívá se úplatným úředníkům, příživnickým statkářům, nadutým pánům a hlupákům vůbec.

Život: Z rodiny drobného ukrajinského statkáře; v Petrohradě krátce profesorem historie na univerzitě, první literární úspěchy, přátelství s Puškinem, jeho smrt jím otřásla, opouští Rusko, žije v západní Evropě, nejvíce v Římě, duševní deprese, více se přimyká k Bohu (pravoslaví), klid ale nenachází, zatracuje a ničí (pálí) své dílo, umírá v těžké krizi (napůl šílený).

- první díla – povídky - ještě romantické prvky:

Mirgorod – soubor 4 povídek o životě na Ukrajině, tj. o životě na venkově; svérázné postavičky, statkáři, folklór, zvyky; nejznámější je povídka Taras Bulba – z historie, o ukrajinských kozácích a jejich bojích s Poláky

Petrohradské povídky (1842) – i zde svérázné postavičky, tentokrát z velkoměsta, v některých povídkách fantastické prvky, např. nejznámější z nich - povídka Podobizna – mladý malíř Šimon namaluje zlou pověstí opředeného lichváře Chazaje, tento asijský muž (i jeho obraz) má uhrančivé, zvláštní oči; už při malování na Šimona působí svou uhrančivou mocí, nakonec šílený hrůzou spáchá sebevraždu, je prvním, komu obraz přinesl neštěstí. Pověst nelhala. Chazaj je ztělesněné zlo a v podobizně bude žít dál. Obraz putuje od člověka k člověku a ničí je. Dalšímu nadanému, ale neznámému chudému malíři přináší nejprve „štěstí“ v podobě peněz a slávy, ale i jemu nakonec šílenství a smrt. Když je rozhodnuto, že podobizna musí být zničena, najednou není k nalezení.

- vrcholná díla - realistická, satirická:

Revizor (1836) čít 2 s. 62 - satirická až groteskní komedie, dodnes živá, častokrát zpracována; anekdotický příběh o domnělém revizorovi, zkažené morálce, úplatkářství, lidské hlouposti a nešvarech prohnilé ruské byrokracie. Námět údajně pochází od Puškina, kterého při jeho cestách jednou opravdu považovali za revizora.

Témata, do kterých materiál patří