PSK otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
4)Období porodu
-po porodu nastává laktace(plačtivost, rozladění) v období šestinedělí se synchronizuje vztah
matky a dítěte, vstřebání ran.
Poporodní psychóza - příčinou může být genetika, ale také celková nevyzrálost CNS a také jednak životní situace ženy. Vyskytuje se u žen, kde těhotenství bylo nechtěné, nebo kdy ženy v těhotenství prožili nějaké trauma, u labilních a nevyzrálých osobností, nebo ženy s těžkým porodem či u mladých rodiček.
-projevy: s rozvojem laktace do 2 dnů žena začíná odmítat dítě, velký neklid, agresivita, nebezpečná pro dítě, má halucinace, či bludy. Na jedné straně až opičí láska na druhé dítě odmítá. Může trvat různě dlouho vznik je náhlý, je velmi těžké určit odpovědnost za ublížení. Při zjištění se dítě musí odebrat zastavit laktaci a začít se léčit, léčba trvá 2 až 3 měsíce, žena už nemá takovou vstřícnost k dítěti, když proděla psychózu. Vázne synchronie mezi matkou a dítětem.
Otázka
Poznávací procesy, druhy poznání (počitky, vjemy).
Kojenecké období.
Poznávací procesy - čití a vnímání
Čití
Každý člověk je neustále nucen orientovat se v prostředí, v němž žije, aby se mohl správně přizpůsobit. Pouze dobré poznání podmínek života a činnosti činitelů zabezpečuje efektivní jednání.
Poznání má však v životě člověka nejen uvedený existenční význam, uspokojuje také jednu ze základních vrozených lidských potřeb, a to potřebu informací, potřebu znalostí, která je pro člověka typická.
ČITÍ - je poznávací proces, při kterém získáváme základní informace o vnějším světě, ale i o stavu našeho organismu prostřednictvím analyzátorů.
Činnost analyzátorů nazýváme čitím. Tím třeba poznáme vůni a chuť jídla, barvu látky, zvuk letadla, teplotu vody, zrychlení nebo zpomalení dechu, bolest žaludku apod. Je to tedy proces, na základě kterého vznikají počitky.
POČITEK - je to výsledný efekt činnosti jednotlivého analyzátoru. Počitek je obraz (smyslová registrace) jednotlivé vlastnosti předmětů nebo jevů, které působí na receptory člověka. Počitky představují základ smyslového poznání.
Počitek vznikne pouze tehdy, pokud má podnět určitou intenzitu, sílu - tzv. počitkový práh.
Počitkové prahy - I přes značné rozvoje lidských smyslových orgánů výzkumy dokázaly, že nepociťujeme všechny podněty, které na nás denně působí. To jsou například různá jemná prachové zrnka na obličeji a na kůži. Nebo také v létě, když se nám náhle zvedne teplota v těle (přesáhne určitou teplotu). To znamená, že má-li vzniknout určitý počitek, musí mít podnět určitou sílu. Nejmenší intenzita, která vyvolává počitek se nazývá dolní počitkový práh a největší intenzita podnětu se nazývá horní počitkový práh.
Podněty, které nepociťujeme, jsou podprahové podněty. Podněty vysoké intenzity, které už nezachytí náš receptor, nebo je už cítíme jako bolest, jsou nadprahové.