Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PSK otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (107.79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Zrak – kojenec vnímá předměty ve vzdálenosti cca 30cm, které má v zorném poli. Ve 2 měsících dozrává centrální část sítnice (žlutá skvrna), čímž se zlepší zraková ostrost. Postupně se zlepšuje i periferní vidění…

Přiklání se k barevnosti podnětů…

Sluch – když uslyší lidský hlas nastane oživení, dovede vyčlenit lidský hlas od ostatních zvuků. Dítě libě reaguje na tlumenou hudbu.

Kolem 4-5 měsíce dochází ke koordinaci sluchu, zraku a motoriky – dítě se otáčí za hlasem, zvukem.

Chuť – diferencuje se, libě reaguje na sladké, rozezná kyselost, hořkost. Začíná zde nechuť k jídlu – základ vybíravosti v jídle. Do 6 měsíce dominuje mléčná strava – kojení.Pak se postupně může začínat s přídavky (masozeleninové, ovocnomléčné, - vždy se poradit s pediatrem kdy začít).

Paměť – v počátku je velmi nestabilní a krátkodobá. Uvádí se , že až po 2.měsíci začínají kojenci poznávat obličej matky.

Myšlení a řeč – ve vývoji dětské řeči se popisují určitá stádia:

  • období křiku

  • období napodobivého žvatlání (kolem 6 měsíce) – dítě napodobuje jednoduché hlásky, začíná artikulace. Důležité je, aby matka opakovala zvuky po dítěti, tím se toto u dítěte upevňuje a dítě se tak učí napodobovat artikulaci. Kolem 8-9- měsíce dítě začíná chápat jednoduché výzvy a snaží se pojmenovat předmět.

  • období rozumění řečí – kolem 10 měsíce

  • vývoj vlastní řeči

  • V 1. roce dítě umí 5-12 slov (baba, tata, mama, ), konkrétních, nesprávné koncovky, fonetické nepřesnosti

Citový vývoj – zásada: kladný citový vývoj pozitivně ovlivňuje všechny ostatní stránky psychiky, ale i somatický vývoj.

Jestli-že dítě prožívá často negativní city okamžitou reakcí je regres – jde o vývojovou fázi níž. (př. kojenecké ústavy).

Dítě by mělo prožívat především pocity libosti! Sociální tzv. první úsměv se projevuje kolem 2-3 měsíce. Dítě tak vyjadřuje libé pocity, objevuje se broukání, které se prolíná později se žvatláním.

Kontakt s dospěl. patří k nejlibějším projevům kojence..

Dobré je nosit dítě na břiše jako raneček.

Při kontaktu s matkou , otcem apod. se dítě učí napodobováním – artikulace, manipulace s předměty,. Hra na vyhazování hraček – dítě čeká na reakci, je to jeho snaha o aktivní komunikaci.

Celé období kojence = období velké snahy po kontaktu s matkou, otcem, apod.

Vztah ke svým vrstevníkům = 0.

  1. Otázka

Vůle, volní vlastnosti, význam vůle pro člověka.

Období batolete.

Vůle

Vůle je psychický proces, kterým člověk řídí svou činnost zaměřenou na dosažení vědomě vytčených cílů a překonávání překážek. Jde o činnost motivovanou a cílevědomě řízenou. Vyžaduje tedy vlastnosti, jako jsou houževnatost, samostatnost, vytrvalost, sebeovládání, trpělivost, rozhodnost. Tyto vlastnosti souhrnně tvoří silnou vůli.

Témata, do kterých materiál patří