Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PSK otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (107.79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Souhrn jejich protikladů tvoří slabou vůli.

Síla vůle se hodnotí podle toho, kolik překážek je člověk schopen překonat, aby dosáhl svého cíle. U dítěte můžeme hovořit o volním aktu kolem třetího roku.

Volní akt je plně uvědomovaný subjektem, předem plánovaný, s vytčeným cílem a je průběžně vědomě kontrolovaný.

Vůli rozdělujeme na:

· stimulační – je podněcující, hnací, vyvolává u nás nějakou činnost

· inhibiční – tlumí nás, brzdí volní akt

Struktura volního jednání

Na začátku volního jednání je nějaká potřeba, úkol či příkaz. Na konci je vytčený cíl, kterého chceme dosáhnout. Mezi těmito krajnostmi je celá řada činností jako například boj motivů, předvídání následků, rozhodnutí, plánování aktivit, obtíže, realizace…

Fáze volního jednání

· PŘÍPRAVA – vznik motivu k nějaké činnosti, člověk si uvědomuje pohnutku k aktivitě, k cíli. Přemýšlí o tom a zvažuje motivy, zvažuje osobní zájem.

· ROZHODOVÁNÍ – člověk si konkretizuje cíl činnosti, rozhoduje se o způsobu řešení, jak cíle dosáhnout, dochází ke zvažování jednotlivých motivů pro určitý cíl = boj motivů, rozhodnutí mezi kladným a záporným motivem nebo mezi dvěma negativními / pozitivními cíli; někdy je proces rozhodování zdlouhavý a složitý; rychlé rozhodování bez náležitého promyšlení cíle se nazývá jednání impulsivní či zkratkové; jde o realizaci okamžitých a neuvážených nápadů.

· ROZHODNUTÍ – dosažení vytčeného cíle nebo alespoň stanovení jak cíle dosáhnout. Tento stav je doprovázen pocitem uvolnění, radosti, úlevy. Naopak při nedosažení vytyčeného cíle dochází ke zklamání, rezignaci nebo snaha pokus opakovat. Při opakovaném nedosažení cílů vzniká pocit frustrace - psychického strádání.

Úspěšné dosažení vytčeného cíle nezávisí jen na vůli, ale také na charakterových vlastnostech, temperamentu, na vlivu citů, kritičnosti myšlení, předvídavosti.

Poruchy vůle

· hypobulie – chorobně oslabená vůle, snížené schopnosti realizovat významná rozhodnutí

· hyperbulie – přehnaně silná vůle

· abulie – člověk není schopen volního jednání, bez vůle žít a jednat

Částečné poruchy vůle

· vtíravé impulsivní chování, postrádající motivaci – kleptomanie (krádeže), pyromanie (zapalování), dromomanie (tuláci), erotomanie (zvýšená sexuální aktivita)

Batole

Vývoj hrubé a jemné motoriky v batolecím období

Za batole označujeme dítě ve věku od 1 do 3 let. Během tohoto období přibere dítě asi 5 kg a vyroste asi o 20 cm. Je to období výrazného osamostatnění dítěte, které se učí dovedněji chodit, běhat a zvládat překážky. Autonomie dítěte se projevuje v získávání nových sociálních dovedností, typický je rychlý rozvoj řeči. Je to také období prvního vzdoru – někdy jen slovy, jindy odmítáním podřídit se příkazu dospělých.

Témata, do kterých materiál patří