Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PSK otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (107.79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Období stáří:

Oslabuje se vštěpování poznatků do paměti a délka zapamatování (staří lidé často nevědí, co dělali nebo o čem hovořili před krátkou dobou).

Myšlení ztrácí logičnost, pružnost, šířku, hloubku, kritičnost a objektivitu. Mění se sociální city – posilují egoistické city, dominovat začínají tělesné city (spokojenosti-nespokojenosti, příjemnosti-nepříjemnosti). City se ochuzují, oslabuje se jejich intenzita, zmenšuje se nebo se ztrácí citové sebeovládání.

Adaptabilita na nové podmínky je minimální, reakce na nové prostředí jsou většinou negativní. U mnohých vznikají nebo se prohlubují psychické poruchy – stavy zmatenosti a bezradnosti, pocity úzkosti, psychomotorický neklid, časté poruchy vědomí, iluze a halucinace. Mohou vzniknout též involuční senilní psychózy. Nejtypičtější je senilní demence, která se objevuje po 60. roce života a postihuje celou osobnost:

  • intelekt – poruchy paměti a myšlení, neschopnost využívat paměť a objektivně posoudit situaci,

  • emoce – náladová labilita, apatie, deprese, projevy zlosti a agresivity,

  • charakterovou oblast – vystupňovaný egoismus, vztahovačnost,

Objevují se halucinace, bludy, degradace osobnosti.

Adaptace na stáří:

Stáří, které přichází zákonitě a nedá se odvrátit, je třeba přijmout – adaptovat se na ně. Odchod do důchodu by pro člověka neměl znamenat konec aktivity, ale snahu o její další zachování, i když v menší míře, aby si udržel důvěru ve vlastní schopnosti. Aktivita zabraňuje vzniku stařeckého pesimismu, depresím, vědomí nepotřebnosti a neužitečnosti, umožňuje zapomenout na vlastní problémy.

Sociální problémy ve stáří:
  • Spočívají zejména v tom, aby se u starých lidí nepřipustila sociální izolovanost, opuštěnost, vědomí osamělosti bezmocnosti a beznaděje

  • Střední zdravotnický pracovník by měl být ke starým lidem zejména nemocným, vrcholně taktní a ohleduplný.

  • Měl by dokázat trpělivě naslouchat jejich stížnostem, starostem a problémům což už samo působí terapeuticky a měl by rozptýlit jejich případné obavy.

Sociálně psychologické aspekty rehabilitace:
  • Udržení sociální integrity starého člověka patří k hlavním cílům rehabilitace

  • Nezastupitelná je péče rodinných příslušníků

  • Společně plánovat cíle rehabilitace a zapojit rodinu do rehabilitačního procesu

  • Je nutné udržet motivaci nemocného, mít radost již z malých pokroků a pokračovat v rehabilitaci po propuštění domů

  • Je vhodné využívat nové poznatky např. canisterapii

Canisterapie: je to léčebný kontakt psa a člověka. Pes už svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu i tam, kde je jí nedostatek.

Má dvě úrovně:
  • Společenskou činnost- návštěvy pro radost, jejichž smyslem je pozvednout náladu klientů v domovech důchodců a na doléčovacích odděleních.

  • Úroveň terapeutickou se záměrem podílet se na léčbě určitého typu postižení např. svalová dystrofie, autismus, mentální postižení…

Témata, do kterých materiál patří