Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PSYCHOLOGIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (152 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Lidové podoby těchto technik jsou všeobecně známy. Jde o nejrůznější rady typu "Zhluboka dýchat!". Na první pohled primitivní technika má prokazatelný účinek na snížení krevního tlaku. Během dechových cvičení klesá srdečních tepů a zároveň klesá svalové napětí.

3.3.4 Psychologické techniky, meditace

Ke zvládnutí dlouhodobého stresu je žádoucí osvojení si schopnosti relaxovat pomocí některé z meditačních technik. Takových dostupných technik dnes existuje celá řada. Zájemce se s nimi může seznámit sám, případně pod odborným vedením. Osvojení sice trvá delší dobu, ale výsledky odpovídají vynaloženému úsilí.

Základní formy meditace jsou dvě - předmětná a bezpředmětná. Během předmětné se soustředíme na určitý objekt a snažíme se udržet svou pozornost na tomto objektu co nejdéle. Vhodným objektem k meditaci může být například plamen svíčky, přírodní zvuky a jiné přirozené objekty.

3.3.5 Ostatní úspěšné strategie

Osobnosti se silnou motivací se mohou pokusit o úpravu reakce na stresové situace. Neznamená to zvolit doživotní pasivitu, ale asertivitu. Asertivní chování je chování zásadové a neústupné, ale zdvořilé a taktní.

Dobře odpočatý organismus dlouhodobě odolává stresu lépe než organismus unavený. Potřeba relaxace je individuální. Všeobecná zásada říká, že dostatečná relaxace je taková, která vede k chuti do další práce. Poruchy spánku ostatně patří k prvním signálům zvýšené stresové zátěže.

Stres roste se špatnými stravovacími zvyklostmi. Například sladkosti působí jako dočasné antistresory, v dlouhodobějším horizontu ale přinesou konzumentovi ještě větší stres.

Stejně nežádoucím řešením je konzumace povolených i nepovolených návykových látek. Dočasně sice dokážou zvýšit výkonnost, v budoucnosti vyvolají návyk a potřebu zvyšování dávek.

4. PSYCHOPATOLOGIE

4.1 Poruchy vnímání

Poruchy vnímání zahrnují mnoho agnózií (neschopnost interpretovat smyslový vjem), způsobených poruchou činnosti mozkových center, dále psychosenzorické poruchy (dejavu), iluze (zdeformované vnímání reálného podnětu) a halucinace (bez opory v realitě).

4.2 Poruchy pozornosti

Hyperprosexie – zvýšení pozornosti (u hypochondrie), hypoprosexie – snížená pozornost, aprosexie – neschopnost pozornosti, paraprosexie – pozornost obrácená nesprávným směrem. Poruchy pozornosti jsou běžně přítomny během únavy organismu.

4.3 Poruchy paměti

Amnézie – dočasná ztráta paměti.

4.4 Poruchy myšlení

Mohou se vztahovat k tempu myšlení (zpomalené, zrychlené myšlení), k zaměření myšlení (roztržitost), ke kvalitě myšlení (bludy). Blud je již příznakem vážné psychické poruchy.

4.5 Poruchy řeči

Poruchy řeči mají celou řadu podob – oblíbené slovo, ventilové slovo, koprolalie, pornolalie, slovní salát atd.

Témata, do kterých materiál patří