Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PSYCHOLOGIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (152 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Úvahy o morální inteligenci jsou postaveny na poznatcích, že člověk s vysokým IQ nemusí být ještě jedincem zvažujícím důsledky svého jednání v širších souvislostech, konkrétně tedy třeba nemusí mít sociálnější cítění nebo být mravnější než ostatní. Spravedlnost, zodpovědnost, sebeovládání, to vše jsou pro některé jedince prázdné pojmy. Schopnost vnímat tyto morální kvality má mnoho společného s moudrostí, s pochopením reality života.

První z testů vytvořil už na počátku 20. stol. Alfred Binet. K vyjádření vztahu mezi dosaženou rozumovou úrovní (mentálním věkem) člověka a jeho kalendářním (chronologickým) věkem se používá inteligenční kvocient. 68 % populace má IQ v rozmezí průměru, od 85 do 115. Hodnoty nižší značí výkon podprůměrný (méně než 70 slabomyslnost, 70 - 85 snížené nadání), nad 115 pak nadprůměr (vysoká inteligence do 130, výjimečná nad 130).

2.4.3.2 Tvořivost

Tvořivost je komplexem schopností hledat nové, originální, společensky hodnotné vztahy, vyhýbat se navyklým způsobům myšlení a řešení problémů. Vysoká inteligence ještě není zárukou tvořivosti, ovšem tvořiví lidé bývají vysoce inteligentní. Tvořivé osobnosti se vyznačují autonomií a snahou po seberealizaci.

2.4.4 Charakter

Charakter (synonymem je slovo povaha) vyjadřuje individuální zvláštnosti člověka. Je ovlivňován temperamentem a schopnostmi, utváří se hodnotovými volbami. Vypovídá o vztahu k jiným lidem, věcem, práci, k sobě samému.

2.4.4.1 Behavioristické pojetí charakteru

Behaviorismus nehovoří o charakteru, ale o rysu jako naučené tendenci chovat se ve stejné situaci stejným způsobem.

2.4.4.2 Freudovo pojetí

Freudova psychoanalýza čerpá při popisu charakteru z vývojové psychologie osobnosti.

Charakter orální (slast získává přijímáním potravy, ve vývoji do růstu zubů) je buď orálně závislý (pasivní optimista, bez iniciativy, odpovědnosti, se sklonem k parazitismu), nebo orálně agresivní (nejistý, hledající pomoc, se sklonem k depresím).

Charakter anální (slast získává z uvolňování napětí v konečníku) může být buď retenční (zadržující) - do sebe obrácený, egoistický, pedanterní, lakomý dogmatik, nebo expluzivní (vypouštějící) - poddajný, mírný, nepořádný a vztahovačný.

Charakter falický (slast získává zkoumáním pohlavních orgánů) se orientuje na sexuální výkonnost, vlastní schopnosti a získání moci.

Charakter genitální (vyvíjí se od nástupu puberty) se projevuje odpovědností, altruismem a schopností lásky.

2.4.4.3 Humanistické pojetí

Amorální je charakter přehlížející potřeby druhých, epileptický tíhne k hypersenzitivitě a mysticismu, hysterický se projevuje zvýšenou afektivitou, závislostí, sexuální provokativností, egocentrismem, iracionálně vědomý vnitřním přesvědčením o správnosti jednání, racionálně altruistický schopností vcítit se vědomě do pocitů druhých.

Témata, do kterých materiál patří