Zpracování témat k závěrečným ústním zkouškám z odborného výcviku - celá kro tématu 37
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
2. Pojištění osob: Kryje především rizika, která mohou velmi významným způsobem ovlivnit život pojištěného, ale i jeho rodiny, či blízkých osob. Smrt, trvalá, i dočasná pracovní neschopnost může zásadním způsobem změnit fungování celé rodiny, ale i vlastní životní úroveň. Při rozhodování která varianta pojištění je vhodná pro Vás, byste měli odpovědně vážit, které pojištění je pro Vás vhodné. Vlastnosti základních druhů pojištěni osob: Dětské pojištění: Dětské pojištění zpravidla zajišťuje rizika spojená s úrazy a nemocí dítěte. Součástí dětského pojištění také může být spoření pro start do života, nebo studium. Dětská pojištění mohou také obsahovat pojištění pro dospělou osobu, zpravidla tedy rodiče. Pojištění sportovců: Pojistný trh rozděluje sportovce do dvou zásadně rozdílných kategorií lišících se nejen úrovní provozovaného sportu, a to rekreační nebo profesionální, což budiž stěžejní, ale rovněž rozsahem pokrytí, rizikovostí, výlukami provozovaných aktivit a v neposlední řadě i cenou. Hlavní zásadou je správná kategorizace sportovce. Rekreační sportovec je člověk, který vykonává sportovní aktivitu za účelem zvýšení duševních a fyzických hodnot na nižší než krajské úrovni, bez úplaty, bez profesionální smlouvy a mimo rizikové sporty. Profesionálním sportovcem se zpravidla rozumí registrovaný sportovec na vyšší než krajské soutěži nebo mající profesionální smlouvu nebo beroucí úplatu za vykonávanou činnost nebo příjem z této činnosti je příjmem (převažujícím) hlavním nebo se jedná o rizikový popř. extrémní sport. Pojistné smlouvy pro vrcholové profesionální sportovce a sportovce provozující extrémní sporty jsou obvykle vytvářeny dle zcela individuálních požadavků klienta. Pojištění cizinců: Pojištění cizinců se rozděluje na dobu pobytu do 90 dní a nad 90 dní. Pojištění je určeno cizincům, kteří zamýšlejí pobývat na území České republiky maximálně po dobu 90 dní a žádají o krátkodobé vízum, nebo zamýšlejí pobývat na území České republiky déle než 90 dní a žádají o dlouhodobé vízum nebo pobyt. Nemocenského pojištění: Nemocenské pojištění je vhodné pro každého výdělečně činného člověka, který si přeje mít jistotu, že v případně nemoci, či úrazu nebude finančně ohrožen. Dávka nemocenského pojištění se odvíjí od výše vašeho příjmu a je zpravidla vyplácena od smluvně stanovené doby, tzv. karenční lhůty. Variabilita nemocenského pojištění umožňuje zahrnovat i asistenční služby v případě nemohoucnosti, speciální lékařské konzultace a další užitečné služby.
Složení vejce a líhnutí
Složení vejce: Chemické složení vejce
Podrobný popis vejce v podélném řezu: 1. skořápka 2. vnější papírová blána 3. vnitřní papírová blána 4. poutko 5. vnější řídký bílek 6. hustý bílek 7. žloutková blána 8. výživný žloutek 9. zárodečný terčík (tvořivý žloutek + zárodek) 10. tmavý (žlutý) žloutek 11. světlý žloutek 12. vnitřní řídký bílek 13. poutko 14. vzduchová komůrka 15. Kutikula. Uváděné informace se týkají převážně slepičích vajec, o kterých existuje nejvíce poznatků. Slepičí vejce obsahují velké množství vody, jejím největším zdrojem je bílek. Na složení sušiny se podílejí především bílkoviny a tuk. Bílkoviny jsou obsaženy hlavně v bílku a žloutku, kdežto tuky jsou soustředěny jenom ve žloutku. Obsah cukrů ve vejci je minimální. Minerální látky jsou obsaženy především ve skořápce, kdežto ve vaječné hmotě je jich velmi málo. Rozdíly v chemickém složení vajec jednotlivých druhů drůbeže nejsou velké. Složení vejce je však ovlivňováno plemenem, věkem drůbeže, úrovní a intenzitou snášky, ročním obdobím, podmínkami vnějšího prostředí, kvalitou a kvantitou krmení a řadou dalších faktorů, včetně zdravotního stavu. Slepičí vejce obsahují mnoho cholesterolu (424 mg/100 g vajec). Podle některých studií však tolik nepřispívají ke zvyšování krevního cholesterolu, jelikož navíc obsahují lecitin, který množství cholesterolu v krvi snižuje. Tabulka udává dlouhodobě průměrný obsah živin, prvků, vitamínů a dalších nutričních parametrů zjištěných ve slepičích vejcích (průměr na celé vejce).