Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmy právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (80.12 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Matrika – státní evidence narození, uzavření manželství, registrovaných partnerství a úmrtí fyzických osob na území České republiky.

  2. Živnostenské právo – je tvořeno právními předpisy, které upravují živnostenské podnikání a oprávnění k provozování živnosti

Živnost = soustavná činnost, kterou na základě živnostenského oprávnění provozuje fyzická nebo právnická osoba za účelem dosažení zisku a na vlastní odpovědnost.

Živnostníkem může být pouze zletilý občan, který je plně způsobilý k právním úkonům a prokáže svoji bezúhonnost (výpisem z rejstříku trestů), případně požadovaný stupeň odbornosti. Provozuje-li živnost právnická osoba, musí tyto podmínky splňovat její odpovědný zástupce.

  1. koncesované – mohou je provozovat osoby, které splňují zákonem požadované podmínky

  2. ohlašovací – řemeslné, vázané a volné

  1. Trestní právo (hmotné, procesní) – patří do oblasti veřejného práva, člení se na:

  1. trestní právo procesní – zabývá se postupem orgánů činných v trestním řízení při vyšetřování a rozhodování trestních věcí soudem a výkonem uložených trestů a ochranných opatření – je upraveno trestním řádem

  2. trestní právo hmotné – stanoví, co je trestný čin, jaké jsou jeho znaky, druhy trestů, obecné zásady pro ukládání trestů. Hlavním pramenem trestního práva hmotného je trestní zákon.

  1. Trestný čin je pro společnost nebezpečný čin (= materiální stránka), jehož znaky jsou uvedeny v trestním zákoně (= formální stránka)

  2. Přečiny jsou všechny nedbalostní TČ a ty úmyslné TČ, za něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby do 5 let, všechny ostatní TČ se nazývají zločiny

  3. Trestný čin spáchaný úmyslně – trestný čin je spáchán úmyslně, jestliže pachatel:

    1. chtěl způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný tímto zákonem

v

  1. věděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit,

  1. Trestný čin spáchaný z nedbalosti – trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel

  1. věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný tímto zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí

v

  1. nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.

  1. Provinění – trestný čin spáchaný mladistvým

  2. Mladistvý = osoba, která v době spáchání provinění dovršila 15. rok a nepřekročila 18. rok svého věku. Dítě mladší 15 let – není trestně odpovědné, pokud se ale dopustí činu jinak trestného, učiní soud pro mládež potřebná opatření (např. dohled probačního úředníka, ochrannou výchovu, zařazení do terapeutického či psychologického programu...)

  3. Stádia trestného činu – příprava, pokus, dokonaný trestný čin.

  4. Pachatel trestného činu – fyzická nebo právnická osoba, která spáchala trestný čin. Trestným činem spáchaným právnickou osobou je protiprávní čin spáchaný jejím jménem nebo v jejím zájmu nebo v rámci její činnosti.

  5. Nutná obrana – čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem – osoba jednající v nutné obraně je beztrestná; nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku

  6. Krajní nouze – čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním. zákonem, není trestným činem – osoba jednající v krajní nouzi je beztrestná; nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil.

  7. Tresty

Témata, do kterých materiál patří