Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmy právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (80.12 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Společné jmění manželů

  2. Zánik manželství

  • smrtí jednoho z manželů

  • prohlášením manžela za mrtvého

  • rozvodem

  1. Registrované partnerství – je trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví. Vzniká souhlasným prohlášením obou osob, že spolu vstupují do partnerství, prohlášení činí osobně před příslušným matričním úřadem, o prohlášení se sepisuje protokol a partnerství se zapíše do knihy registrovaného partnerství.

  2. Příbuzenství v přímé linii – mezi osobami přímo pocházejícími jeden z druhého. Blízkost příbuzenského vztahu se vyjadřuje stupni. V jakém stupni jsou dvě osoby spřízněny, záleží na počtu porodů, k nimž muselo dojít, aby příbuzenský vztah vznikl. Otec se synem jsou příbuzní v prvním stupni, dědeček s vnukem ve druhém stupni.

  3. Příbuzenství v pobočné linii – mezi osobami, které mají společného předka. Nejbližší příbuzní v pobočné linii jsou sourozenci. Zde začíná příbuzenství druhým stupněm. Strýc s neteří jsou nejblíže příbuzní ve třetím stupni, bratranci ve čtvrtém stupni. Příbuzenské vztahy vznikají také nemanželským zrozením.

  4. Osoba blízká – česká právní kategorie osob použitelná pro účely soukromého i veřejného práva. Za osobu blízkou se považují přímí příbuzní, manželé a registrovaní partneři, sourozenci, ale i jiné osoby, které by důvodně pociťovaly újmu druhého za újmu vlastní. V jistých kontextech mohou být za osobu blízkou považovány i právnické osoby.

  5. Rodičovská odpovědnostnáleží oběma rodičům. Dítě je povinno své rodiče ctít a respektovat. Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo ho usměrňovat výchovnými opatřeními. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit. Pokud by mohlo dojít ke střetu zájmů mezi rodiči a dítětem nebo ke střetu zájmů dětí týchž rodičů, ustanoví soud opatrovníka (zpravidla – orgán sociálně právní ochrany dětí).

  6. Druhy vyživovacích povinností

  1. rodičů k dítěti – tato povinnost vzniká v okamžiku narození dítěte. Mají ji oba rodiče, a to nikoli stejným dílem, ale na základě svých schopností, možností a majetkových poměrů.

Trvá od narození dítěte do doby, než je schopno se samo živit.

  1. Dětí vůči rodičům, jestliže to rodiče potřebují a dítě je schopno výživné poskytovat

  2. Mezi manžely (vyživovací povinnost nemůže vzniknout mezi druhem a družkou).

  3. mezi partnery

  4. mezi ostatními příbuznými (např. prarodiče – vnuk)

  5. mezi rozvedenými manžely – rozvedený manžel, který není schopen se sám živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na výživu

  6. výživné pro neprovdanou matku a úhrada nákladů spojených s těhotenstvím a porodem – je povinen poskytovat otec jejího dítěte po dobu 2 let

Pro rozsah výživného a jeho výši jsou rozhodné:

  1. odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry

  2. schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného

Témata, do kterých materiál patří