Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmy právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (80.12 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Vyvlastnění = nejzávažnější zásah ze strany státu do vlastnického práva. K vyvlastnění může dojít:

  • jen na základě zákona a ve veřejném zájmu

  • za náhradu

  • nelze-li cíle vyvlastnění dosáhnout jinak

  • jen v nezbytném rozsahu pro dosažení účelu

  • musí být v souladu s cíli a úkoly územního plánování

  1. Spoluvlastnictví

Osoby, jimž náleží vlastnické právo k věci společně, jsou spoluvlastníky. Spoluvlastnictví lze rozdělit na podílové a bezpodílové (= společné jmění manželů)

1. Podílové spoluvlastnictví

2. Společné jmění manželů

Bytové spoluvlastnictví je spoluvlastnictví nemovité věci založené vlastnictvím jednotek.

  1. Věcná práva k cizím věcem – Tato práva umožňují užívání cizích věcí. Práva váznou na konkrétní věci, nejsou ale spojena s konkrétní osobou. Jedná se o tyto právní instituty: právo stavby, věcná břemena, zástavní právo, zadržovací právo.

  2. Reálná břemena – Je-li věc zapsána do veřejného seznamu, může být zatížena reálným břemenem tak, že dočasný vlastník věci je jako dlužník zavázán vůči oprávněné osobě něco jí dávat nebo něco konat.

  3. Zástavní právo – Při zajištění dluhu zástavním právem vznikne věřiteli oprávnění, nesplní-li dlužník dluh řádně a včas, uspokojit se z výtěžku zpeněžení zástavy do ujednané výše, a není-li tato ujednána, do výše pohledávky s příslušenstvím ke dni zpeněžení zástavy.

Zástavní právo má zajišťovací a uhrazovací funkci. Zástavou může být každá věc, s níž lze obchodovat. Zástavní právo lze zřídit i k věci, k níž zástavnímu dlužníku vznikne vlastnické právo teprve v budoucnu.

  1. Zadržovací právo – Kdo má povinnost vydat cizí movitou věc, kterou má u sebe, může ji ze své vůle zadržet k zajištění splatného dluhu osoby, jíž by jinak měl věc vydat. Za určitých okolností tak lze učinit i u dosud nesplatné pohledávky. Zadržet cizí věc nesmí ten, kdo ji má u sebe neprávem, zejména zmocnil-li se jí násilně nebo lstí.

  2. Svěřenecký fond – Svěřenecký fond se vytváří vyčleněním majetku z vlastnictví zakladatele tak, že ten svěří správci majetek k určitému účelu smlouvou nebo pořízením pro případ smrti a svěřenecký správce se zaváže tento majetek držet a spravovat. Účel: veřejně prospěšný/soukromý

  3. Dědické právo – je právo na pozůstalost nebo na poměrný podíl z ní. Pozůstalost tvoří celé jmění zůstavitele (tj. osoby, po jejíž smrti se dědí), kromě práv a povinností vázaných výlučně na jeho osobu, ledaže byly jako dluh uznány nebo uplatněny u orgánu veřejné moci.

Komu náleží dědické právo, je dědic, a pozůstalost ve vztahu k dědici je dědictvím.

  1. Dědická nezpůsobilost – Z dědického práva je vyloučen, kdo se dopustil:

    1. činu povahy úmyslného trestného činu proti zůstaviteli, jeho předku, potomku nebo manželu

    2. zavrženíhodného činu proti zůstavitelově poslední vůli, zejména tím, že zůstavitele k projevu poslední vůle donutil nebo lstivě svedl, projev poslední vůle zůstaviteli překazil nebo jeho poslední pořízení zatajil, zfalšoval, podvrhl nebo úmyslně zničil, ledaže mu zůstavitel tento čin výslovně prominul.

    3. Probíhá-li v den zůstavitelovy smrti řízení o rozvod manželství zahájené na zůstavitelův návrh podaný v důsledku toho, že se manžel vůči zůstaviteli dopustil činu naplňujícího znaky domácího násilí, je zůstavitelův manžel vyloučen z dědického práva jako zákonný dědic.

    4. Obdobně pak pokud byl rodič zbaven rodičovské odpovědnosti proto, že její výkon zneužíval nebo z vlastní viny závažným způsobem zanedbával, je vyloučen z dědického práva po dítěti podle zákonné dědické posloupnosti.

Témata, do kterých materiál patří