Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmy právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (80.12 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • Dědická smlouva

    • dědickou smlouvou povolává zůstavitel druhou smluvní stranu nebo třetí osobu za dědice nebo odkazovníka a druhá strana to přijímá. Dědická smlouva vyžaduje formu veřejné listiny. Na rozdíl od závěti se jedná o minimálně dvoustranné právní jednání.

    • Dědickou smlouvu může uzavřít zletilý zůstavitel, který je plně svéprávný. Dědickou smlouvou nelze pořídit o celé pozůstalosti. Čtvrtina pozůstalosti musí zůstat volná, aby o ní zůstavitel mohl pořídit podle své zvlášť projevené vůle. Chce-li zůstavitel zanechat smluvnímu dědici i tuto čtvrtinu, může tak učinit závětí.

    • Dědická smlouva zůstaviteli nebrání, aby se svým majetkem nakládal za svého života podle libosti. Pořídí-li však zůstavitel pro případ smrti nebo uzavře-li darovací smlouvu tak, že to s dědickou smlouvou není slučitelné, může se smluvní dědic dovolat neúčinnosti těchto právních jednání. Manželé mohou uzavřít dědickou smlouvu, podle níž jedna strana povolává druhou za dědice nebo za odkazovníka a druhá strana toto povolání přijímá, anebo se takto za dědice nebo za odkazovníky povolávají navzájem. Takovou smlouvu mohou pro případ vzniku manželství uzavřít i snoubenci, ale smlouva se stane účinnou až vznikem manželství.

    • Rozvodem manželství se neruší práva a povinnosti z dědické smlouvy, ledaže dědická smlouva určí něco jiného. Po rozvodu manželství se každá strana může domáhat, aby dědickou smlouvu zrušil soud. Soud návrhu nevyhoví, směřuje-li proti tomu, kdo nezapříčinil rozvrat manželství a s rozvodem nesouhlasil.

    1. Závěť – odvolatelný projev vůle, kterým zůstavitel pro případ své smrti osobně zůstavuje jedné či více osobám alespoň podíl na pozůstalosti, případně i odkaz. Ze závěti musí být zřejmé, který den, měsíc a rok byla závěť pořízena. Právní účinky závěti nastávají až po smrti zůstavitele. Za života ji může zůstavitel kdykoliv měnit či ji zrušit (odvoláním nebo pořízením nové závěti). Jde o osobní právo zůstavitele. Závěť nemůže pořídit společně více zůstavitelů (např. manželé).

      1. holografní – vlastnoručně sepsaná a podepsaná vlastní rukou

      2. alografní – nesepsaná vlastní rukou, vlastnoruční podpis a dva svědci

    2. Právo duševního vlastnictví – duševním vlastnictvím se rozumí výhradní právo k nakládání s díly, vynálezy a jinými nehmotnými výsledky lidské tvořivosti, zkoumání a myšlení.

      1. Autorské právo – zabývá se právními vztahy uživatelů a tvůrců tzv. autorských děl

      2. Průmyslová práva – patentové právo (chrání ideu zakládající vynález)

        • ochranná známka (chrání označení výrobku či služby)

        • užitný či průmyslový vzor (chrání technické řešení či vzhled výrobku)

    3. Závazkové právo (též označované jako obligační) = souhrn právních norem, které regulují vzájemná práva a povinnosti účastníků závazkového vztahu.

    Témata, do kterých materiál patří