Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pojmy právo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (80.12 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Veřejná správa – je to správa veřejných záležitostí, je realizována jednak jako projev moci ve státě (ve formě státní správy) a jednak jako činnosti samosprávné. Veřejná správa je zabezpečována orgány veřejné správy především formou podzákonné činnosti (vydávání vyhlášek a nařízení) a nařizovací činnosti (vydávání správních rozhodnutí)

  2. Státní správa – ta část veřejné správy, kterou vykonává stát svými orgány, případně orgány, na které byl její výkon z rozhodnutí státu (zákonem) přenesen. Státní správa zahrnuje ty oblasti veřejné správy, kde má stát zájem vykonávat zákony jednotně, buď centrálním výkonem, nebo centrálním řízením lokálního výkonu na území celého státu.

  3. Samospráva – zahrnuje a představuje takovou oblast veřejné správy, která je ze zákona svěřena subjektům, jichž se bezprostředně týká. Samosprávné subjekty mohou pro svoji potřebu přijímat i vlastní mocenské akty (vyhlášky obcí a krajů), které v mezích zákona respektují místní podmínky (např. vyhláška o místních poplatcích). Tato činnost se nevykovává jménem státu, ale jménem samosprávných subjektů, v jejich zájmu a ze samosprávně mocenských pozic.

  4. Obec je základním územním samosprávným společenstvím občanů; tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce. Obce mohou vytvářet svazky obcí za účelem ochrany a prosazování jejich společných zájmů. Svazek obcí je právnickou osobou.

  5. Město – obec, která má alespoň 3.000 obyvatel, pokud tak na žádost obce stanovil předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.

  6. Statutární město – město se zvláštním postavením. Území statutárních měst se může členit na městské obvody nebo městské části, úřad tohoto města se nazývá magistrát, v čele stojí primátor statutárního města. 27 statutárních měst; všechna města s více jak 35 000 obyvateli s výjimkou Třebíče a České Lípy.

Od 1990: Brno, České Budějovice, Havířov, Hradec Králové, Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Ústí nad Labem, Zlín; Od 2000: Jihlava, Kladno, Most; Od 2003: Karviná, Mladá Boleslav, Teplice; Od 2006: Děčín, Frýdek-Místek, Chomutov, Přerov; Od 2012: Jablonec nad Nisou, Prostějov; Od 2018: Třinec

  1. Hlavní město Praha – veřejnoprávní korporace, která má vlastní majetek, vlastní příjmy, hospodaří podle vlastního rozpočtu, vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající. Podle zákona o Hlavním městě Praze je Praha na úrovni nejvyššího územního samosprávného celku (kraje) a její území se člení na městské části.

Orgány hlavního města Prahy – zastupitelstvo Hlavního města Prahy

  • rada Hlavního města Prahy

  • primátor Hlavního města Prahy

  • Magistrát Hlavního města Prahy

  • zvláštní orgány Hlavního města Prahy

  • Městská policie Hlavního města Prahy

Témata, do kterých materiál patří