Hospodářská politika přednášky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
- vyhlazování HP cyklu
- spíše keynesiánský přístup
- je orientována spíše krátkodobě - zaměřuje se na nějakou fázi cyklu
- má dvojí podobu:
1. politika jemného ladění (Stop&go policy) / 50.-70. Léta ve VB, když se ekonomika začne přehřívat, nástoupí nástroje stop / když je agr.popt.nedostatečná nastupuje go-> říká se jim také diskreční opatření = jednorázová opatření, která řeší daný problém
-u nás např. zavedena povodňová daň
2. politika automatického ladění- nebo také vestavěné stabilizátory / jednou je nastavíme a podle toho jak se ekonomika vyvíjí, tak fungují
-příklad: progresivní(rozdělení na daňová pásma, např. 0-20 tisíc 10%, 20tisíc a jedna koruna – 50 tisíc 20%) zdanění, ekonomika jde nahoru, daří se domácnostem, firmám, platy rostou, některé skupiny se dostanou do vyššího daňového pásma-> ekonomika se nepřehřeje tak rychle, protože těmto skupinám odčerpá více peněz, které by mohli utrácet, atd.
-sociální dávky
PRORŮSTOVÁ HP
-je spíše dlouhodobá
-hýbeme s lras
- cílem je zvýšit růst potenciálního produktu
- je orientována spíše dlouhodobě
- řeší potenciální růst, snaží se potenciál posunovat
Základní pojmy a vymezení prorůstové hospodářské politiky
- ekonomický růst = růst potenciálního produktu v čase
- ekonomická síla (celkové HDP za celou zemi, jsou silné ekonomiky, např. Čína, USA, Japonsko, mají silné HDP na počet obyvatel) versus ekonomická výkonnost (jak ekonomika využívá zdroje, např. Japonsko, Čína. Kolik vyrobí na jednoho, HDP na jednoho/ukazuje i životní úroveň)
- faktory ekonomického růstu:
- růst vstupů výrobních faktorů - práce, kapitál a ostatních
- růst produktivity výrobních faktorů-když lépe využijeme
výr.faktory, poroste produktivita - technický pokrok
- ostatní ( zvýšení politické stability, zrušení restrikcí mezinárodního obchodu-když země nebude
omezená cenovými bariérami, může jí to posunout,
snížení tržních distorzí-čím vyrovnanější podmínky,
tím lépe, zesílená ochrana vlastnictví, apod. / ->
institucionální faktory)
Prorůstová HP - Teorie růstu
- Klasické teorie růstu
- představitelé: Smith, Ricardo
- zdrojem růstu je pracovní síla (množství, její dělba, zahraniční obchod)
- Keynesiánské teorie
- představitelé: Harrod, Domar
- rozhodující úloha investic
- multiplikačně-akcelerační princip
- významná úloha vlády
-teorie založená na S=I (potom přidáváme stát, zahraničí, spotřebu / máme zde multiplikátory- říká jak se poten.produk zvedne, když se změní agreg.výdaje / multiplikátor musí být větší než 1 / když se vládní výdaje zvednou o 1 korunu-> ostatní se zvedne o více než korunu, násobí se to)
- Neoklasická teorie růstu
- představitelé: Solow, Swan
- Rozhodující úloha technického pokroku (exogenní) akumulace kapitálu, pracovní síly
- předpoklad dlouhodobé konvergence ekonomik
- Endogenní teorie růstu
- představitelé: Lucas, Romer
- technický pokrok je vysvětlen v rámci modelu a je např. pozitivně spojen s kapitálovou akumulaci
- rozšíření pojmu kapitálu o "lidský kapitál"
Prorůstová HP - Alternativy
- Teorie trvale udržitelného růstu
- spotřeba a výroba se musejí vyvíjet tak, aby nevedla k omezení budoucích generací
- mají ekonomickou, ekologickou a sociální dimenzi
- Teorie nulového růstu
- Římský klub 1968, existují limity růstu ( nedostatek surovin, absorpční schopnost životního prostředí, růst populace, vyčerpanost půdy)
- cílem je stabilizovat tempo růstu produkce
POPTÁVKOVĚ x NABÍDKOVĚ ORIENTOVÁNA HS
POPTÁVKOVĚ ORIENTOVÁNA HP
- zaměřena na ovlivňování AD pomocí nástrojů jak fiskální tak monetární politiky a to jak ve smyslu podpory AD tak ve smyslu jejího přibrzděni
- podpora AD tak povede k růstu produktu a růstu cenové hladiny
NABÍDKOVĚ ORIENTOVÁNA HP
- tvůrci HP mohou zvýšit produkt, aniž by došlo k růstu cenové hladiny
- tržně konformní přístup (je zaměřený na daně, vychází z Lafferovy křivky) x důchodová politika (ovlivňuje mzdy a ceny) dělíme ji na indikativní, imperativní a korporační plánování