Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance velké otázky na test

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (528.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • Poplatky za přijetí a obchodování emise

    • přijetí 50 tis. Kč, roční za obchodování 0,05 % z objemu emise (max. 300 tis. Kč, přijetí dluhopisového programu 100 tis. Kč)

  • Vypořádávání burzovních obchodů

    • Vypořádání zahrnuje

      • předání cenných papírů a platbu za ně

      • zásada doručení proti platbě (delivery versus payment)

    • Nejtypičtější je vypořádání v čase T+3

      • tři pracovní dny od uzavření obchodu

      • Vypořádání na BCPP

      • pomocí UNIVYC

      • standardní doba vypořádání T+3

      • u derivátů T+1

    uzavřené obchody je třeba vypořádat, tedy ve své podstatě předat CP novému majiteli a zaplatit prodávajícímu. Na jednotlivých burzách platí pro vypořádání specifická pravidla i termíny, na většině burz je to z hlediska časového 3 – 5 dnů. Na pražské burze byl zvolen pro vypořádání čas T+3, čili vypořádání mezi členy probíhá třetí pracovní den po uskutečnění obchodů. Při vypořádávání burzovních obchodů je na všech burzách kladen důraz na zásadu doručení proti platbě.

    Obchodování na burzách je velice výrazně ovlivňováno výpočetní technikou. Ta pomáhá jak v informovanosti – což je v burzovních obchodech nesmírně důležité, tak je prostřednictvím automatizovaných obchodů přes počítače uskutečňována na většině burz řada transakcí. Výpočetní technika umožňuje obchodování i po oficiálním uzavření burzy. Burza má v takovém případě možnost získat obchody (tedy i poplatky), které by jinak byly realizovány většinou mimo burzu. Výpočetní technika "bdí" i nad čistotou obchodů.

    Mimoburzovní trhy (OTC) ve světě a v ČR.

    Mimoburzovní obchodování (na OTC trzích) neprobíhá na jednom místě, ale jedná se o obchodování telefonem a faxem mezi jednotlivými dealery. Mají velkou popularitu a jsou hrozbou burzám z celé řady důvodů - nižší poplatky, mírnější regulace.. Obchodování na nich je jednodušší a pružnější, obchoduje se větší počet titulů. Jednou z velice výrazných tendencí posledních let je přesun obchodování z burz na mimoburzovní trhy.

    • USA - NASDAQ

    Nejvýznamnější a největší světový mimoburzovní trh (v USA), založen v roce 1971, sdružující okolo 500 makléřů. Je alternatinou obchodování na NYSE. Používá obchodní systém NASDAQ National Market Systém. Prostřednictvím NASDAQu se obchoduje nejen s akciemi a obligacemi, se kterými se běžně obchoduje na jiných finančních trzích a burzách, ale i s tisíci malých i kdysi malých firem (Apple, Microsoft...). Akcie malých firem jsou obchodovány méně, než akcie firem velkých a potřebují mimořádnou likviditu trhu. To je důvodem, proč více než 80 % všech prvotních veřejných nabídek v USA je obchodováno na NASDAQ. Svým významem mimoburzovní trhy předstihují mnohé tradiční burzy. Konkurenci čelí jak NYSE, tak NASDAQ, ta vychází ze stále většího používání elektronických obchodních systemů.

    Témata, do kterých materiál patří