soc. problemy prednasky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Jaká jsou další témata, která rozdělují?
Zásadně jiná debata v Evropě a v Severní Americe (popř. anglosaském světe).
Obrovská polarizace (Kdo není s námi, je proti nám) … a to mě, ač feministku, přátelé, děsí.
Začněme trochu od píky, a to od rodiny.
Pohled tří teorií na rodinu… respektive možný pohled
Funkcionalismus
Rodina plní pro společnost několik základních funkcí. Socializuje děti, poskytuje emocionální a praktickou podporu svým členům, pomáhá regulovat sexuální aktivitu a sexuální reprodukci a poskytuje svým členům sociální identitu. Rodinné problémy pramení z náhlých nebo dalekosáhlých změn ve struktuře nebo procesech rodiny; tyto problémy ohrožují stabilitu rodiny a oslabují společnost.
Konfliktualismus
Rodina přispívá k sociální nerovnosti posilováním ekonomické nerovnosti a posilováním patriarchátu. Rodinné problémy pramení z ekonomické nerovnosti a z patriarchální ideologie. Rodina může být také zdrojem konfliktů, včetně fyzického násilí a emoční krutosti, pro své vlastní členy.
Symbolický interakcionismus
Interakce členů rodiny a intimních párů zahrnuje společné chápání jejich situací. Manželky a manželé mají různé styly komunikace a sociální třída ( či možná pozice ve společnosti) ovlivňuje očekávání, která mají manželé od svých manželství a od sebe navzájem. Rodinné problémy pramení z odlišného chápání a očekávání manželů ohledně jejich manželství.
Reflexe – co si z toho odnést
Funkcionalismus – rodina má svou roli!
Konfliktualismus – prostor (zroj) pro nerovnosti - nespravedlnosti
Symbolický interakcionismus – je to také hodně o našich očekáváních, o sdílených očekávání!
Kde je ovšem rodina klíčová je socializace
Socializace je proces, kdy se jedinec stává součástí společnosti. Prostřednictvím socializace se učíme hodnoty společnosti, ve které žijeme.
Bývá záměrná x nezáměrná.
Dochází k ní skrze: rodinu, školu, interakci s okolím, vrstevnické skupiny, masmédia…
(Pojem resocializace)
Skrze proces socializace se učíme očekávané role…a to se týká i rolí žen a mužů (někteří z vás by namítli, že i další genderů, kterým se ale dnes věnovat nebudeme)
Vnímání mužských a ženských rolí…
Zkušenosti?
Knihy?
Hračky?
Móda?
Role v rodině?
Oblíbení hrdinové a hrdinky?
Jedna hnusná poznámka od někoho, koho jste brali vážně?
Na každého z nás má toto a mnoho další věcí vliv, na tom se shodneme. Neshodneme asi, co s tím. Pro někoho budou odlišné „vzkazy“ holčičkám a chlapečkům ok, pro někoho problém. Jak to máte vy? Jaké máte řešení?
A ten gender?
Trocha faktů
Pohlaví : mužské x ženské, označuje anatomické a biologické rozdíly mezi muži a ženami (chromozomy, primární a sekundární pohlavní znaky), ale i drobnější rozdíly např. ženy obecně lépe slyší vysoké frekvence zvyku … nicméně právě tyto rozdíly jsou často opředeny řadou dost strašných mýtů.
Muži a ženy nejsou stejné, ale to neznamená, že si nejsou rovní.
I když se to v současné vyhrocené debatě “nenosí“ najdeme mezi muži a ženami řadu rozdílů, které jsou typické spíš pro muže a spíš pro ženy, ty by však neměly být stavěny právě na roveň biologickým poznatkům („muži nepoznávají víc než základní barvy“, „ženy se neorientují v mapách“)
Někdy může být těžké odlišit, jaké odlišnosti vyplývají z biologických odlišností a které jsou naučené či získané.