Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




11A - Základní rysy stranicko-politického systému v Předlitavsku s důrazem na české země. Demokratizace parlamentarismu a volebního práva v českých zemích a jeho meze.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (36.64 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Na Moravě řešil otázku přeměny volebního řádu tvz. moravský pakt z 22.11.1905 vydaný pod tlakem veřejnosti moravským zemských sněmem. K dosavadním 3 kuriím přibyla čtvrtá, všeobecná kurie a byl zvýšen počet poslanců. Vlastní jádra reformy ale spočívalo ve vytvoření tzv. národnostních katastrů, tj. ve faktickém rozdělení země na českou a německou část. Moravský pakt byl kompromisem, který zhruba odpovídal národnostním poměrům na Moravě; znamenal jisté uklidnění poměrů.

V Čechách zůstaly poměry na zemském sněmu v letech 1905-07 nezměněn. Nový sněm se sešel v září 1908, nebyl však schopen shody. Krize byla nakonec radikálním řešením, vláda 26.7.1913 ustavila na jeho místě provizorně zemskou správní komisi. Vydáním tzv. anenských patentů vyvrcholila krize ústavních poměrů; sněm se již nikdy nesešel.

V posledních letech před válkou docházelo k mnoha malicherným neshodám a šarvátkám. Konflikty vyústily na jaře 1914 tzv. Švihovou aférou. Mladočeské Národní listy obvinily poslance národně sociální strany K. Švihu z placených styků s pražskou policií. Do celé „zrádcovské“ aféry se zapletla postupně celá řada dalších stran včetně sociální demokracie.

Došlo i ke sporům na vědeckém poli. V letech 1910-13 se vedly spory mezi Masarykem (a jeho stoupenci filosofického a politického realismu) a stoupenci Gollovi školy v čele s profesorem J. Pekařem o pojetí a smysl českých dějin.

  1. Soubor 18 bodů; čes. království uznalo dualismus R-U; všechny záležitosti (krom společných zájmů) vyřizoval český zemský sněm a česká vláda; obnovena čes. státnost v historických hranicích; návrh na „sjezdy delegátů“ oslaboval jednotu území; Fr. J. I. měl být korunován čes. králem; rovnost obou zem. jazyků; neodpovídal pův. čes. návrhům, ale ustanovoval novodobou čes. státnost.↩

Témata, do kterých materiál patří