Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 15 - Základní vývojové rysy Francie ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (155 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

B 16) Základní vývojové rysy Francie ve 20. století

FRANCIE DO KONCE 1. SVĚTOVÉ VÁLKY

Společnost před 1: světovou válkou

V 1. desetiletí 20. století to vypadalo, že Francie je relativně prosperující evropský stát. K režimu 3. republiky se hlásila většina obyv. V městech a na vesnicích byly v oblibě republikánské svátky. Velké republikánské rodiny tvořily oligarchii, kt. se někdy prolínala se starou šlechtou. Katolická církev zůstávala jednou z největších morálních sil, po odluce státu od církve sice kněží zchudli, ale zase se přiblížili lidem. Franc. kultura, zejména v oblasti literatury, předstihla většinu ostatních zemí. Kupní síla lidí byla nedostatečná, ale situace dělníků se zlepšila – silná odborová konfederace, respektováno právo na stávku. Pracovní den se zkrátil z 12 hodin na 10. Většina Francouzů venkované, ale zmenšily se rozdíly mezi městem a venkovem. Venkov se postupně vylidňoval následkem exodu do měst, strachu z dělení dědictví…Průmysl se ve Franci rozvíjel méně než v USA, VB nebo Německu, neboť ve Francii méně uhlí a železné rudy + fr. buržoazie méně podnikavá a konzervativnější. Vývoz luxusních výrobků – vína, hedvábí, krajek, parfémů, uměleckých děl, knih… Velká koncentrace v bankovnictví, kde se velké společnosti s mnoha filiálkami stávaly všemocnými (Crédit Lyonnais, Société Générale…) a v obchodě (rostl obrat velkých obchod. domů). Finanční situace státu nijak katastrofální, ale ani nijak úžasná, ale stačila vybudování koloniální říše a k hospodářskému rozmachu.

Vnitropolitická situace do 1. světové války:

3. republika (vyhlášená v roce 1870, oficiálně trvala do r. 1945)

Prezidenti: 1899 – 1906: Émile Loubet

1906 – 1913: Armand Clément Fallières

1913 – 1920: Raymond Poincaré

Politické uspořádání: republikáni – umírnění (oportunisté) - P

- radikálové: v čele Georges Clemenceau - L

monarchisté

socialisté: v čele Jules Guesde, Jaurès etc. - L

Na počátku 20. století měla Francie za sebou několik krizí z 90. let 19. století:

1/ finanční skandál roku 1893 ohledně Panamského průplavu1

2/ Dreyfusovu aféru, kt. se objevila r. 1894, ale vypukla mnohem později (po zveřejnění Zolova článku J’accuse! = Žaluji), když bylo prokázáno, že obvinění a odsouzení kapitána Dreyfuse byly důsledkem procesu neodpovídajícího normám a opírajícího se o účelovou lež.2 Debata rozdělila Francii do 2 táborů, stavěla proti sobě obránce práv jednotlivce a ty, kdo upřednostňovali práva společnosti či národa. Pravicová vláda se dopustila chyby, když sympatizovala s Dreyfusovými odpůrci. Domnívala se, že tím posílí armádu a církev, ale naopak je kompromitovala, když je zapletla do boje za nespravedlivou věc.

Z Dreyfusovy aféry tak těžila levice, došlo ke sblížení umírněných socialistů vedených Jeanem Jaurèsem s radikály,3 tyto 2 směry r. 1902 vytvořily tzv. Levý blok, kt. zvítězil ve volbách a u moci se udržel až do r. 1914.

Témata, do kterých materiál patří