Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 15 - Základní vývojové rysy Francie ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (155 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

1917 v 16 armádních sborech propukly vážné vzpoury, ale disciplína za osobní intervence Pétaina obnovena.

Duben 1917 snaha Britů o průlom u Arrasu, duben a květen snaha Francie o průlom u Champagne a na řece Aisne – neúspěch, Pétain se rozhodl počkat na americké posily, pak teprve převaha Dohody

1918 obranné postavení Němců na tzv. Siegfriedově (Hindenburově) linii, v březnu série ofenziv Německa proti franc. generálovi Ferdinandu Fochovi: Ludendorf vytvořil směrem na Paříž hluboký výběžek fronty, ale stabilita fronty udržena do léta. Na přelomu července a srpna 2. bitva na Marně - něm. ústup za řeku Aisne.

Na podzim 1918 se Německo rozhodlo vyjednávat s Wilsonem, 4. 11. kapitulovalo Rakousko, 11. 11. podepsáno v železničním vagónu v Compiègnském lese příměří, v němž Němci přijali všechny Fochovy podmínky.

Francie po válce

Francie po válce = výhodné postavení pro mírovou konferenci, ta se ostatně konala v Paříži. Hlavním problémem Francie zůstávala otázka bezpečnosti – chce opatření proti německému nebezpečí.

Versaillský mír

Francie = jedna z vítězných velmocí, během konference zastoupena jak v Radě pěti i v Radě čtyř. Francouzskou mírovou delegaci vedl umírněnější předseda vlády Národního bloku G. Clemenceau, kt. byl zvolen i předsedou konference.

Paříž jako místo konání konference zvolena jako symbolické centrum západní demokracie a zároveň jako výraz úcty k jednomu z národů nejvíce postižených německou agresí. Pro prezidenta Poincarého a většinové francouzské mínění to však bylo chápáno i jako odplata za porážku Francie v r. 1871.

Požadavky a stanoviska Francie = hlavně zneškodnění Německa, vysoké válečné reparace ze strany Německa (nakonec Francii přiznány jen náhrady majetkových škod vzniklých civilnímu obyv. německou agresí na zemi, moři i ze vzduchu = tzv. Lansingova nóta), navrácení Alsaska-Lotrinska, okupace levého břehu Rýna pro zvýšení bezpečnosti Francie a demilitarizace Německa. Co se týká nových německých hranic, prosazovali Francouzi řešení, které by zajistilo co největší rozsah obnoveného polského státu s přístupem k moři, v čemž s nimi souhlasil i Wilson, proti L. George – strach VB z přílišného posílení vlivu Francie na kontinentě.

Meziválečné období 1918-39

A/ Zahraniční politika:

  1. vztahy s Německem

  2. Vztahy s Mussoliniho Itálií

  3. Francie ve Společnosti národů

  4. účast Francie na konferencích

1) vztahy s Německem: Něm.-francouzské napětí po Versaillské konferenci nezmizelo, spíše vzrostlo i díky odlišným názorům na dohodnutý status quo: Francie mírový systém obhajovala, ale také se stále bála německé agrese, vytvářela svůj spojenecký systém ve střední a JV Evropě s pilířem Polska a oporou Malé Dohody X Německo se snažilo co nejdřívě vymanit z omezení mírové smlouvy. Revizím byla nakloněna i VB odmítající pokračování fr. hegemonie v Evropě. Na druhé straně ale VB představovala pro Francii klíčového spojence – dilema fr. zahraniční politiky vůči Německu v 1. pol. 20. let, kt. ovlivňovalo postoj k Německu ve 3 hlavních oblastech:

Témata, do kterých materiál patří