Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 15 - Základní vývojové rysy Francie ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (155 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Druhá světová válka (1939-1945)

Francie na prahu války: Ve 2. sv. válce Francie v mnohem nebezpečnějším postavení než v 1. – 1914 na její straně velká část Evropy, v r. 1939 Itálie nepřátelská, Rusko vázáno paktem o neútočení s Německem, Belgie neutrální. Na straně Francie jen VB a Polsko. Francie měla nízký počet mužů ve zbrani (viz ztráty z 1. sv. války) a neměla k dispozici ani koloniální armádu – ta musela zůstat v Africe a bránit tam fr. državy před německo-italskou agresí. Fr., stejně jako Anglie, trpěla nedostatkem vojenské techniky, nebyla dostavěna Maginotova linie – nechránila ani S ani SV – dala se obejít.

2. sv. válka – součástí jiné otázky, takže jen v bodech:

  • Na jaře 1940 svržen Daladier - min. Předsedou Paul Reynaud

  • Po napadení Polska se FR ve válce neangažovala, její letadla shazovala na obsazená území jen propagandistické letáky vyzývající k protiněm. odboji. Fr. vojáci vyčkávali na Maginotově linii a pozorovali Němce sedící na Siegfriedově linii = válka vsedě, podivná válka

  • Ve Francii se seskupovali i českoslovenští vojáci: na jihu budována 1. čs. Pěší divize, původně čs. Prapor v Adge, na frontu nasazen 1. a 2. čs. Pěší pluk (generál Jaroslav Čihák – Znamenáček) + čs. Letci, zejména stíhači ve fr. letectvu (nejúspěšnější Alois Vašátko, Fr. Peřina. Po kapitulaci Francie evakuace do Anglie.

  • V březnu 1940 se FR a VB zavázaly, že neuzavřou s Německem separátní mír

  • 10. 5. 1940 ráno: porušena neutralita Belgie, Lucemburska a Nizozemí. Fr. se snaží bránit, ale fr. fronta prolomena – z Belgie a S Francie na J uprchlíci, kteří zatarasili cesty – znesnadněn postup fr. armád. Britské jednotky na fr. území a část fr. armády zatlačena až k moři – evakuace z přístavu Dunkerque.

  • 10. 5. FR vyhlásil válku i Mussolini, situace Francie kritická. Paul Reynaud předal vládu do rukou 84letého maršála Pétaina, fr. hrdiny z bitvy u Verdunu. Německá vojska prolomila fr. obranu a 14. 6. 1940 vstoupila do Paříže. Pétain pak dostal od Německa tvrdé podmínky příměří, kt. přijal.

=> Francie rodělena na 2 části: S zóna s Paříží okupována Němci.

J zóna vytvořen vazalský režim „Francouzský stát“ v čele s Pétainem s hlavním městem ve Vichy.

  • Jen část vojáků pod vedením generála Charlese de Gaulla odešla do exilu do Anglie a 18. června 1940 z Londýna vyhlásila odpor proti Německu. Začal se zde organizovat Národní výbor bojující Francie zvaný Svobodní Francouzi, kt. byl později uznán za prozatimní fr. vládu.(V jednotkách Svobodných Francouzů, zvl. v cizinecké legii, i čeští vojáci – boje v S Africe).

  • Vichistický režim: maršál Pétain se v rámci Francouzského státu snažil uskutečnit řadu reforem – institucionálních, politických i hospodářských, prohlašovaných za Národní revoluci.

10. 7. 1940 mu obě sněmovny, zmanipulované Lavalem plnou moc ústavodárnou, výkonnou i zákonodárnou. Od té doby ve Vichy režim osobní moci, za kt. Pétain jako hlava státu nesl plnou odpovědnost, Vybudován autoritativní a hierarchický stát: zaniklo všeobecné volební právo, politické strany rozpuštěny, starostové měst a obcí jmenováni a ne voleni. Parlament nahradila Národní rada složená z jmenovaných význačných osobností. Přísné čistky postihly Francouze, kt. byli považováni za zhoubu národní jednoty – svobodné zednáře, židy, podřízené od r. 1940 zvláštnímu statutu a pak deportované, komunisty. K dalším zavržencům patřili gaullisté, politikové III. republiky údajně odpovědní za porážku a obhájci laického školství, kt. bylo kladeno za vinu oslabení občanského ducha.

Témata, do kterých materiál patří