Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 15 - Základní vývojové rysy Francie ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (155 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Francie se podílela i na plánu Evropského obranného společenství: strach z komunistů (začátek války v Koreji), fr. federalisté navrhovali, aby něm. armáda začleněna do budoucí evropské armády. Smlouva podepsána v květnu 1952. Problémy s ratifikací, blokovala je FR, kt. se obávala ztráty vlastní suverenity a rozplynutí se fr. armády v rámci něm. armády – nakonec projekt neschválila, čímž ho pohřbila.

25. 3: 1957: v Římě podepsány i zástupci FR smlouvy o založení Evropského hospodářského společenství a Evropského společenství pro atomovou energii = tzv. Římské smlouvy: hospodářská integrace, opět podíl Monneta v obou případech, sice obavy z ratifikace ve fr. parlamentě, protože 3 dny před projednáváním padla vláda, ale ty se nakonec ukázaly jako liché.

1958: Ve Strasbourghu poprve zasedal evropský parlament, jehož předsedou se stal Schumann.

+ nezapomenout, že Francie i zakládající zemí NATO!!!

  1. Suezská krize a dekolonizace

Obrovským problémem 4. republiky se stala dekolonizace. Ta započala ihned po válce v Asii – Indočína (viz. dekolonizace), o něco později pokračovala v Africe. Nejhorší průběh měla v Alžírsku, neboť to nemělo statut kolonie, ale jednoho z fr. Regionů a jako takové tvořilo přímou součást Francie.

SUEZSKÁ KRIZE: 1965 egyptský vůdce Gamál Abdál Násir znárodnil Suezský průplav => zásah VB, FR a Izraele – okupace průplavu. Reakcí byl mezinárodní nesouhlas (USA měly obavu, že by se Násir mohl o pomoc obrátit k SSSR => FR a VB se musely stáhnout – velký politický neúspěch, je vidět, že jejich velmocenské postavení skončilo.

DEKOLONIZACE: Ve fr. politikém vedení převládlo po válce přesvědčení, že Francie své kolonie potřebuje k „zachování velmocenského postavení“. V lednu 1944 svolal De Gaulle konferenci fr. kolon. správních úředníků do Brazzaville (Kongo) – reakce na antikoloniální tlak USA a vyjádření přesvědčení, že nově obnovený fr. stát bude pokračovat v předešlé linii kolon. politiky. Snažili se dospět k opatřením na zlepšení kol. správy a zabránit zneužívání moci, ale rozhodně se nepřipustila možnost uznání nezávislosti či jen autonomie kol. zemí.

Ústava z r. 1946 definuje Francouzskou Unii jako centralizovaný spolek „starých kolonií“ (Martinique, Guedeloupe, Réunion, St. Pierre a Miguelon a Alžírsko) – zde už fungovalo fr. model rozdělení na departementy, „přidružených států“ (Maroko, Tunisko, Indočína) – na základě smlouvy, a „zámořských území“ (rovníková a západní Afrika). Ústava zaručovala ustavení místních parlamentů, ale ty měly jen poradní funkce.

Válka v Indočíně – ukončena ženevskou konferencí v r. 54 – ztráta celé Indočíny, blíže viz. viz. dekolonizace

Afrika – dekolonizace později, 1956 samostatnost získalo Maroko a Tunisko, největší problémy způsobovalo Alžírsko:

Témata, do kterých materiál patří