Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 15 - Základní vývojové rysy Francie ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (155 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Další smlouva o koloniálních otázkách v Africe podepsána již za změněné situace ve 30. letech: fr. min. zahraničí Pierre Laval při oficiální návštěvě Říma v lednu 35 jednal s Mussolinim o perspektivách Barthouových6 paktů evropské bezpečnosti (tzv. Východní a Středomořské Locarno). Dalšími body jednání byly smlouvy o úpravách hranic s Tuniskem a s Libyí, podepsané 6. 1. 1935. Největší pozornost věnována otázce Etiopie –Laval přislíbil Mussolinimu nechat mu volnou ruku a zabránit uplatnění sankcí SN. Spolupráce FR a IT pokračovala i na tzv. Streské frontě: konference ve Strese – pokus FR a VB získat Mussoliniho, kt. do té doby oficiálně nezpochybnil zájem o udržení versaillského systému, na stranu odpůrců Hitlera. Za to měl Mussolini získat principiální souhlas s rozšířením etiopského tažení. Konference je považována za poslední projev solidarity spojenců z 1. světové války proti jejich dřívějšímu nepříteli. Pokračování spolupráce na streské frontě uvízlo po uplatnění sankcí X Itálii za eskalaci habešského konfliktu. Izolace sblížila Itálii s Německem, Francie se ale přes to pokusila ještě několikrát projekt oživit.

Francouzsko-italská krize: napětí mezi Paříží a Římem z prosince 1928-lednem 39 kvůli iredentistickým projevům v komoře korporací a fasces s italskými nároky na francouzskou Korsiku a Tunis. Francie reagovala rezolutním odmítnutím a demonstrativní návštěvou premiéra Daladiera v Korsice i Tunisu.

3) Francie na konferencích, v jednáních a smlouvách

Předpokládám, že je součástí jiné otázky, takže zase jen stručné shrnutí:

FR jako jedna z klíčových velmocí se účastnila na všech velkých konferencích, které ve 20. letech v Evropě proběhly:

  1. duben-květen 1922 Janov: FR zastoupena ministrem zahraničí Louisem Barthouem, kt. v otázce placení něm. reparací měl přemrštěné požadavky – také z toho důvodu nedošlo k dohodě

  2. říjen 1925 Locarno: rýnský garanční pakt – záruka nedotknutelnosti fr. hranice s Německem

  3. 1929 Haag: dohoda o přijetí Youngova plánu, FR souhlasila + příslib FR vyklidit Porýní

  4. únor-květen 1932 a prosinec-červen 1933: ženevská odzbrojovací konference: FR. požadovala, aby útočné síly jednotlivých evrop. států byly podřízeny pravomoci SN, čímž by postupně vznikla jakási evrop. armáda. Mechanismus řešení konfliktů měl být zdokonalen zavedením instituce povinného smírčího řízení a systému sankcí. Německo vzneslo požadavek zbrojní rovnoprávnosti s ostatními zeměmi, kt. FR zprvu zablokovala. Posléze ale pod tlakem VB a USA přistoupila na princip něm. rovnoprávnosti v budoucím systému evropské bezpečnosti.

  5. 29.- 30. 9. 1938: Mnichovská konference: o tom snad všichni něco víme

FR – snaha vytvořit garanci míru v budoucí Evropě: Briand-Kellogův pakt (Pařížský pakt) 1928 – podle min. zahraničí Aristida Brianda a amer. Státního sekretáře Franka Billingse Kelloga – závazek 57 států neřešit mezinárodní spory válkou (ale nestanoveny sankce ani konkrétní program odzbrojování). Aristid Briand = „apoštol míru“ si přál prohloubit svou politiku uvolňování evropského napětí začleněním 2 velkých mocností - USA a SSSR do Společnosti národů, mezi jejíž členy dosud nepatřily. Proto iniciativně navrhl USA u příležitosti 10. výročí jejich vstupu do války vzájemný závazek vzdát se války jako prostředku řešení sporných otázek (6. 4. 1927 – Briandovo poselství americkému lidu). Návrh přivítán Kellogem, připojeny k němu další státy.

Témata, do kterých materiál patří