Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 09 - Charakteristika hospodářského a sociálního vývoje ČSR

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (97 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Na venkově byly zakládány v Čechách okresní hospodářské záložny, na Moravě kontribučenské záložny, ve Slezsku kontribučenské fondy a zemědělská úvěrní družstva. Venkovská úvěrní družstva, tzv. kampeličky, byla dostupná i pro méně majetné rolníky. Byla rovněž benevolentnější při povolování zápůjček a shovívavější při jejich splácení. V čele kampeliček stáli převážně největší sedláci, u kterých ručení vlastním majetkem představovalo dostatečnou jistotu pro stabilitu instituce. Organizačně se propojovaly do jednotlivých družstevních centrál – svazů (nejznámější byla Ústřední jednota hospodářských družstev).

Finanční systém ČSR dotvářely pojišťovny. V novém státě potřeba ochrany majetku i osob se podstatně zvýšila, což vyvolalo zakládací vlnu ve 20. letech.

Rozhodovací a prováděcí nástroje hospodářské politiky

Ústředním orgánem určujícím státní hospodářskou politiku byla vláda, resp. vládní koalice, potažmo komitét hospodářských ministrů. Představy vlády schvaloval ve formě zákonů parlament. vykonavatelem a rozhodujícím subjektem hospodářské politiky byla příslušná hospodářská ministerstva: ministerstvo financí, ministerstvo průmyslu, obchodu a živností, ministerstvo zemědělství, ministerstvo veřejných prací. Vedle ministerstev a státních institucí byly významnými aktéry hospodářské politiky obchodní a živnostenské komory (OŽK), které měly vyvíjet činnost, podporujíc průmyslové, živnostenské a obchodní podnikání v určitém obvodu. Obdobnou funkci v zemědělství měly zemědělské rady. Jejich činnost však byla založena na dobrovolných spolcích zemědělců v okresech, takže nereprezentovaly zemědělství jako celek. K dalším nižším článků hospodářské státní správy patřily okresní finanční ředitelství, berní správy a berní úřady a orgány zemské a okresní samosprávy.

Nositelem hospodářské politiky nebyl jen stát a jeho instituce, ale také i zájmové a odborné organizace podnikatelů: např. Ústřední svaz československých průmyslníků, Svaz československých bank, Jednota československých záložen, Ústřední svaz československého obchodu a další.

Témata, do kterých materiál patří