Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 09 - Charakteristika hospodářského a sociálního vývoje ČSR

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (97 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Čs. kapitál byl rychle vytlačován i z pohraničí. Tradiční obchodní styky mezi pohraničím a vnitrozemím byly násilně přerušeny, část dosavadního vnitřního obchodu se změnila v obchod mezistátní. Němci jak říšští, tak ze zabraného pohraničí vyvíjeli ihned snahy o získání českých podniků v zahraničí do svých rukou. České obyvatelstvo zabraného území bylo podrobeno teroru odcházelo do vnitrozemí, což přispělo k dalšímu chaosu, neboť většinou tito lidé neměli střechu nad hlavou ani zaměstnání.

Bankovnictví a ústavy lidového peněžnictví, pojišťovny

V bankovní sféře meziválečného Československa se zformovalo několik bankovních seskupení. Toto hledisko bylo dáno především jejich zájmově politickou orientací.

1) Živnostenská banka + Česká eskomptní banka a úvěrní ústav + Česká banka:

Tato skupina se orientovala hlavně na těžký průmysl, ve 2. polovině 20. let začala však také pronikat do lehkého průmyslu, především spotřebního. Angažovala se také v nových oborech a odvětvích, jako bylo podnikání v leteckém a filmovém průmyslu, ve výrobě umělého hedvábí. Ve 30. letech pronikla také do některých zbrojních výrob i elektrotechnického průmyslu. Skupina kolem Živnostenské banky si v meziválečném Československu vydobyla nejvlivnější pozice v ekonomické (a také v politickém) životě.

2) Anglo-Pragobanka + Moravská banka + Agrární banka + několik drobnějších ústavů:

V této skupině měl rozhodující úlohu český agrární kapitál. Opíral se hlavně o lehký (spotřební, především potravinářský) průmysl, ve 2. polovině 20. let se však u něj začal projevovat také zájem i o těžký moderní průmysl. Ve 30. letech se pak kapitálové pozice obou skupin i jejich vliv v ekonomice i společnosti v podstatě vyrovnával.

3) Česká banka Union (Böhmische Unionbank) + Česká průmyslová banka + některé další středně velké banky:

Tato skupina bank nebyla svými zájmy tak pevně svázána jako dvě předešlé skupiny bank. Skupina se orientovala na malé a střední podniky a jejich zájmy byly poměrně dost roztříštěny. Česká banka Union zastupovala národnostně německý kapitál z českých zemí. Byla spojena velice úzce se zájmy lehkého průmyslu v pohraničí, zastupovaném německými podnikateli (především textilní, sklářský a papírenský průmysl). Její postoje k českému kapitálu byly spíše negativní. Vliv této skupiny postupně slábl a byl bez většího propojení na stát, parlament i vládu.

Ostatní banky: Banka pro obchod a průmysl (dříve Länderbank) a Banka československých legií (tzv. Legiobanka).

Pod pojmem ústavy lidového peněžnictví se rozumí spořitelny (např. Česká spořitelna) a všechny druhy družstevních a veřejnoprávních záložen. Občanské záložny byly zakládány převážně ve městech jako svépomocné družstevní instituce. Jejich hlavním smyslem bylo poskytování krátkodobých provozních úvěrů, zejména živnostníkům a obchodníkům. Základní finanční zdroje čerpaly z vkladů svých členů. V meziválečném období se tak záložny stávaly úvěrním centrem řady menších a středních podniků.

Témata, do kterých materiál patří